Rugbi, SuperLiga CEC Bank

Suceveanul Gabriel Conache a marcat toate punctele campioanei Timişoara Saracens în remiza cu Steaua

Campioana României la rugbi, Timişoara Saracens, a remizat cu Steaua, liderul la zi din SuperLiga CEC Bank, 15-15 (6-3), în uvertura etapei a 4-a, într-un meci disputat pe stadionul „Dan Păltinişanu”.

Deşi au condus la pauză, iar în ultimele 10 minute au avut superioritate numerică după ce doi stelişti au fost eliminaţi temporar în urma a doua cartonaşe galbene, bănăţenii nu au reuşit să se impună şi au dat impresia că nu au depăşit încă şocul psihologic în urma înfrângerii de săptămâna trecută în faţa CSM Bucureşti.

Pentru timişoreni, toate punctele au fost marcate de suceveanul Gabriel Conache prin transformarea a 5 lovituri de pedeapsă, Florin Vlaicu concretizând, pentru „militari”, 4 lovituri de penalitate şi reuşind un dropgol.

În urma rezultatului, Steaua rămâne pe prima poziţie în clasament, cu 17 puncte, în timp ce Timişoara Saracens ajunge pe 3, cu 6 puncte.