Handbal masculin, Liga Naţională

CSU Suceava, „inundată” de Dunărea Călăraşi

> În cadrul etapei a XVIII-a, CSU Suceava – Dunărea Călăraşi 20-27 (12-15)

În primul meci în faţa propriilor suporteri, CSU Suceava a primit, sâmbătă, în sala LPS, vizita echipei Dunărea Călăraşi. Partida a fost aprig disputată, cei patru suceveni prezenţi în lotul formaţiei călărăşene, Iulian Andrei, Bogdan Şoldănescu, Adi Mitrea şi Răzvan Gavriloaia, fiind printre cei mai buni jucători ai echipei oaspete.

Începutul partidei a fost unul mai „cald”, spectatorii suceveni primindu-i cu aplauze pe foştii echipieri ai CSU Suceava. După acest moment din start, lucrurile s-au „încins” şi a rezultat un meci pe cinste.

În primele cinci minute s-a marcat un singur gol, pe un contraatac al celor de la Dunărea Călăraşi. După ce a condus cu 2-0, gruparea oaspete a pierdut un tempo şi gazdele au revenit la „timonă” cu 3-2. A fost 5-5 în minutul 15, pentru ca apoi călărăşenii să preia conducerea ostilităţilor. Diferenţa din primele 30 de minute a fost făcută de interul Şania, fostul echipier al naţionalei României punctând, cu ajutorul arbitrilor, de două ori în ultimele secunde de „joc pasiv” cu două „torpile”. Sucevenii nu au jucat deloc rău în prima repriză, dificultatea venind în fazele de joc poziţional în faţa unei apărări deosebit de masive. Adevărul este că şi arbitrii au judecat un pic cu unităţi de măsură diferite cele două echipe, favorizând uşurel gruparea pregătită de antrenorul naţionalei României, Aihan Omer.

Dacă în prima parte a meciului CSU Suceava a jucat bine, fiind la nivelul adversarilor lor, în partea secundă echipa antrenată de Petru Ghervan şi Răzvan Bernicu a pierdut din ritm şi nu a mai găsit soluţii în faţa defensivei călărăşene. Edificator a fost faptul că handbaliştii suceveni au înscris doar două goluri în 20 de minute în repriza secundă! Pe final de meci lucrurile s-au mai ”relaxat” şi Dunărea Călăraşi a trecut de CSU Suceava cu 27-20.

handbal-sv-cal-2               handbal-sv---calarasi

Pauza partidei dintre CSU şi Dunărea Călăraşi a constituit un moment emoţionant, spectatorii aruncând pe teren cu jucării de pluş pentru ajutorarea copiilor cu autism din Suceava.

Înfrângerea nu se „pune”, poate doar la inimă, pentru că CSU Suceava trebuie să fie în formă maximă la partidele cu contracandidatele la play-out. Gruparea suceveană a punctat la capitolul combativitate, dar a greşit foarte mult şi a ratat din toate poziţiile. În modesta noastră opinie, echipa CSU Suceava trebuie să revină la stilul de circulaţie rapidă a mingii şi la contraatac, pentru că este extrem de dificil de făcut atac poziţional în faţa unor apărări masive şi agresive.

Pentru CSU Suceava urmează partida de la Minaur Baia Mare, care nu contează nici ea prea mult, dar apoi vin confruntările cu Potaissa Turda şi HC Vaslui în care elevii profesorilor Petru Ghervan şi Răzvan Bernicu trebuie să fie ”lei”.

CSU Suceava: Spiridon, Marocico – Bursuc (3), I.Tcaciuc (1), Gavrilovic (4), Burlacu (4), Davidovic (4), Trifkovic, Popovici, Petrea (1), Costea (1), Olariu, Tîrzioru (2), S. Mihai, Eros.

Cel mai bun marcator al echipei Dunărea Călăraşi a fost Şania, cu 7 goluri, Mitrea şi Gavriloaia înscriind şi ei împreună 5 goluri.

Rezultate consemnate în etapa a XVIII-a a Ligii Naţionale:

CSU Suceava – Dunărea Călăraşi          20-27

Ştiinţa Bacău – Potaissa Turda            26-23

Poli Timişoara – HC Vaslui                34-36

CSM Bucureşti – Minaur Baia Mare   25-25

Au mai rămas de jucat meciurile: Steaua – Pandurii Tg. Jiu şi HCM Constanţa – HC Odorhei.