Handbal masculin, Liga Naţională

CSU Suceava, la cea mai dură înfrângere din actualul sezon competiţional

• Într-un meci contând pentru etapa a XIII-a, Poli Timişoara – CSU Suceava 41-31 (23-13)

handbal-suceava-24-novRunda a XIII-a a Ligii Naţionale de handbal masculin, ultima a turului, a fost una fără noroc pentru CSU Suceava care a suferit la Timişoara cea mai severă înfrângere din această primă parte a campionatului. La capătul unui meci în care apărările nu au contat, Poli Timişoara a învins CSU Suceava cu 41-31 (23-13).

Cu o echipă deosebit de experimentată din care nu au lipsit Ghiţă Irimescu, Florin Ciubotariu, Timofte, dar şi cu Chikovani şi Denis Grigoraş în mare formă, gazdele au dominat clar ostilităţile. Cu un lot „subţirel” numeric şi obosit după un drum lung, gruparea suceveană nu a putut face faţă asaltului echipei bănăţene şi nu a găsit soluţii în principal pentru a-l anihila pe Grigoraş.

La pauză, Poli Timişoara conducea gruparea CSU Suceava cu 10 goluri diferenţă, scor 23-13! Deşi şi-a revenit la jumătatea reprizei secunde, când a reuşit să recupereze cinci goluri pe tabela de marcaj, formaţia pregătită de Petru Ghervan şi Răzvan Bernicu nu a mai avut suflu pe final şi a cedat cu 31-41.

Pentru CSU Suceava în partida cu Poli Timişoara au evoluat: Spiridon, Manea – Burlacu (4), Târzioru (6), Trifkovic (3), Gavrilovic (4), Davidovic (8), Popovici, Bursuc, Sandu Mihai (4), Roban (2).

Rezultate înregistrate în etapa a XIII-a a Ligii Naţionale de handbal masculin:

Pandurii Tg. Jiu – Minaur Baia Mare   28-24

Poli Timişoara – CSU Suceava           41-31

Steaua – Dunărea Călăraşi                  31-29

Au mai rămas de jucat meciurile: HC Odorhei – Potaissa Turda, HCM Constanţa – Dinamo şi Ştiinţa Bacău – CSM Bucureşti. HC Vaslui a stat în această rundă.