CSU Suceava a jucat un amical util pe terenul vicecampioanei Știința Bacău

> Într-un meci de pregătire disputat la Bacău, Știința Bacău – CSU Suceava 41-30 (17-17)

CSU Suceava a disputat un meci de pregătire, înaintea jocului oficial de campionat cu Pandurii Târgu Jiu, pe terenul vicecampioanei României, Știința Bacău. La finele celor 60 de minute de joc, formația gazdă s-a impus cu scorul de 41-30 (17-17). Cei mai buni marcatori ai echipei sucevene au fost Trifkovic și Davidovic, cu câte șapte goluri marcate. Handbaliștii suceveni au început foarte bine meciul și s-au distanțat în debutul întâlnirii la patru goluri, scor 6-2. Treptat, gazdele au echilibrat jocul, iar pauza a găsit cele două formații la egalitate, scor 17-17. Soarta meciului a fost decisă în startul reprizei secunde, când băcăuanii au luat un avans de 5 goluri. Antrenorii Petru Ghervan și Răzvan Bernicu au rulat apoi tot lotul, iar Știința Bacău s-a impus în final cu scorul de 41-30. “Am vrut să facem un meci de pregătire pentru a intra în ritm înaintea partidei cu Pandurii Târgu Jiu. A fost un joc bun, în care am încercat să folosim toți jucătorii pe care-i avem la dispoziție. A revenit cu această ocazie și Ion Tcaciuc care se află încă în recuperări. A fost foarte bine că nu au apărut noi accidentări pentru că ne dorim ca toți jucătorii să fie valizi pentru partida cu Pandurii Târgu Jiu”, a declarat antrenorul Răzvan Bernicu. CSU Suceava: V. Tcaciuc, Spiridon, Manea – Trifkovic (7 goluri), Davidovic (7), Gavrilovic (5), Sandu (4), Bursuc (2), Costea (2), Beleaev (2), Robanu (1), Alexa. Formația suceveană nu a mizat în meciul de la Bacău pe șase jucători. Popovici a acuzat o ușoara problemă medicală, Petrea, Eros, Preda și Tîrzioru sunt accidentați, iar Burlacu este plecat în cantonament cu echipa națională de tineret a României. De cealaltă parte, din lotul băcăuanilor au lipst cei patru handbaliști convocați la echipele naționale, Iancu, Tokic, Johannson și Pinnonen, dar și Alonso, care este accidentat. Handbaliștii suceveni reiau meciurile oficiale pe data de 8 noiembrie, când vor primi pe teren propriu, de la ora 17, vizita celor de la Pandurii Târgu Jiu.