„Mi-a scăpat meciul, dar… așa-i în tenis ! Merg înainte !”

I-a fost greu Mariei Șarapova să treacă de Simona Halep la Cincinnati. Dar are experiență cu carul și cunoaște tot felul de șmecherii pentru deconcentrarea adversarului pe care nu a ezitat să le folosească în partida care a durat, vineri spre sâmbătă noapte, mai bine de 2 ore și jumătate.

De cealaltă parte, românca a recunoscut că nu a fost destul de agresivă în jocul cu rusoaica, numărul 6 mondial, pierzându-și la un moment dat luciditatea și prospețimea loviturilor. Simona i-a luat primul set adversarei (6-3) și părea că venise în sfârșit ziua unei victorii asupra Șarapovei. L-a început bine și pe al doilea, dar rusoaica a folosit tot arsenalul pus la punct în 20 de ani de tenis și 10 de victorii în marile turnee mondiale. A început să întârzie mult la serviciu după care și-a intrat tot mai bine în joc, punctând agresiv pe serviciul ei, obținând break-ul la 5-3 și apoi setul al doilea cu 6 . Setul decisiv s-a desfășurat după aproape același scenariu, dar cu mai multe trageri de timp din partea Șarapovei. A fost 2-0 pentru Simona, apoi 2-2, jucătoarele ținând aproape până la 4-4. Apoi rusoaica a făcut din nou break și un game mai târziu era semifinalistă la Cincinnati. Chiar dacă nu i-a picat bine această a șasea înfrângere în fața Mariei Șarapova, Simona Halep, numărul 2 mondial, are o manieră unică de a privi mereu în viitor. „O felicit pe Maria Șarapova, a fost mai bună. Am învățat multe lucruri din această înfrângere și sper să progresez cât mai repede la aceste aspecte. A fost o înfrângere greu de digerat, iar mi-a scăpat meciul, dar… așa-i în tenis! Merg înainte! Au fost foarte mulți români în tribună și sunt sigură că și din fața televizoarelor, din România, m-au urmărit mulți. Vreau să vă mulțumesc tuturor pentru susținere!”, a scris pe contul ei de Facebook, Simona Halep. Ea va participa, săptămâna aceasta, la turneul Premier de la New Haven, unde este deținătoarea trofeului.