Un an și 4 luni închisoare pentru că a postat pe Facebook poze indecente cu iubita minoră

Ionuț Florea, de 23 de ani, din Oniceni, comuna Forăști, a fost condamnat miercuri de judecători ai Tribunalul Suceava – Secția Penală la 1 an și 4 luni închisoare pentru săvârșirea infracțiunii de pornografie infantilă.
 

În luna decembrie anul trecut, Florea a fost reținut de procurorii DIICOT după ce postase pe Facebook fotografii făcute cu telefonul mobil, reprezentând o minoră, de fapt prietena lui în vârstă de 15 ani, în ipostaze indecente. Anchetatorii au stabilit că apucăturile pornografice ale lui Florea nu fuseseră doar o întâmplare. În laptopul tânărului au fost găsite multe fotografii cu iubita minoră în atitudini indecente, făcute pe o durată de mai bine de un an de zile, adică de pe vremea când fata era… „și mai minoră”. Reținut pentru pornografie infantilă și act sexual cu un minor, Florea a executat și 29 de zile de arest preventiv, după care a fost cercetat, apoi trimis în judecată, în stare de libertate. Miercuri după-amiază, polițiștii Secției de poliție rurală Vadu Moldovei, cu mandatul în mână, l-au identificat pe Ionuț Florea pe raza localității și l-au reținut, condamnatul fiind apoi introdus în arestul IPJ Suceava.

Comentariile sunt închise.

Crainou.ro nu este responsabil juridic pentru continutul textelor postate cu titlul de comentariu. Responsabilitatea pentru continutul comentariilor revine, in exclusivitate, autorilor. Comentariile nesemnate (sau neinsotite de o adresa de e-mail valida!), comentariile injurioase, calomnioase, ilegale (antisemite, xenofobe, rasiste etc.) sau fara legatura cu subiectul nu vor fi publicate!

SUMARUL EDIȚIEI