Rapid Suceava nu a trecut „examenul” cu CF Brăila

>… și mai are de „învățat” dacă vrea să se mențină în eșalonul secund

Meci extrem de important în etapa a IV-a a play-out-ului Seriei I a Ligii a II-a între Rapid Suceava și CF Brăila, tribunele Stadionului „Areni” fiind populate serios la această dispută care s-a jucat la mijlocul acestei săptămâni. În cazul unei victorii, sucevenii puteau să-și asigure un moral excelent și un ecart bun în fața formațiilor cu care se află în luptă directă pentru salvarea de la retrogradare. În consecință, tehnicienii suceveni au mizat totul pe atac și nu au făcut rău, însă elevii lor s-au întrecut în ratări. Atacanții suceveni Negru, Ionesi și Cerlincă au fost blocați pe rând de portarul brăilean Mitrea, foarte bun la toate capitolele. În minutul 26, rapidiștii au primit penalti din partea centralului Dragoș Istrate la o cădere în careu a lui Cerlincă. Când toată lumea se aștepta ca Mircea Negru, cel mai experimentat jucător sucevean să execute, balonul a fost luat de Ionesi. Acesta a trimis previzibil în dreapta portarului brăilenilor care a respins. Spre lauda lor, „ceferiștii” au luat-o de la capăt în încercarea de a deschide scorul, dar Golofca a trimis slab, în brațele portarului advers, o minge centrată perfect de Semeghin. La ultima fază a primei reprize, gazdele au avut și ghinion, Ferariu trimițând mingea în bara transversală după o fază fixă executată de același Semeghin. Nimeni nu și-a făcut probleme la pauză la scorul de 0-0, pentru că rapidiștii suceveni au dominat cu autoritate partida. Din păcate, odată cu trecerea timpului, acțiunile fotbaliștilor suceveni și-au pierdut din claritate. Din nou s-a abuzat de centrări înalte, inutile pentru atacanții și mijlocașii rapidiștii care sunt destul de scunzi și nu s-a încercat „scoaterea” jocului pe extremă. Vântul a încurcat și el faza de construcție și ocaziile din repriza a doua au fost mai puține. Cerlincă a încercat ceva pe partea stângă, dar lipsa lui de experiență s-a putut lesne observa atunci când a ajuns în poziții de finalizare. A mai fost și un șut bun a lui Sumanariu, dar goal-keeper-ul brăilenilor Mitrea a fost la post. În rest, toate centrările și loviturile libere executare de Semeghin sau Daniel Bălan au fost respinse de bravul portar brăilean Mitrea, cel care are cel mai mare merit în egalul înregistrat la finalul disputei dintre Rapid Suceava și CF Brăila. Gruparea suceveană a pierdut o șansă imensă de a lua un ecart adevărat în duelul direct cu CF Brăila și Dunărea Galați și trebuie să muncească serios pentru a putea juca și în sezonul viitor în eșalonul secund al fotbalului românesc. Rapid Suceava: Hânțescu – D. Bălan, Ferariu, Velescu, Semeghin – Cerlincă, Sumanariu, I. Plămadă, Golofca (’86, Sava) – Ionesi (’46, Arotăriței), M. Negru (’70, Gafița). Antrenor: Bogdan Tudoreanu. CF Brăila: Mitrea – Spiridon, Necoară, L. Ivan, Ghiocel – Ochia (’66, Ignat), Iordache, Cl. Ionescu, Frunză – Roșu (’78, Spătaru), Ndigwe (’61, Campeanu). Antrenor: Alin Pânzaru. În ultima etapă din turul play-out-ului, Rapid Suceava va evolua marți, de la ora 11, pe terenul Unirii Târlungeni, într-un meci decalat cu trei zile la cererea ardelenilor. Rezultatele etapei a IV-a din play-out: Gloria Buzău – Unirea Târlungeni 1-1 Rapid Suceava – CF Brăila 0-0 Farul Constanța – Dunărea Galați 0-0 Clasamentul play-out: 1. Gloria Buzău 24 p, 2. Unirea Târlungeni 24 p, 3. Rapid Suceava 20 p, 4. CF Brăila 19 p, 5. Dunărea Galați 16 p, 6. Farul Constanța 10 p.