Procesul de admitere în liceu pentru anul 2026 s-a încheiat cu prima etapă de repartizare computerizată în judeţul Suceava, unde 5.128 dintre candidaţii înscrişi au fost repartizaţi. Şase dintre candidaţi nu au fost repartizaţi. În judeţ 1.228 de locuri au rămas libere după această fază.
Cea mai mare ultimă medie de admitere a fost înregistrată la specializarea Matematică-Informatică, bilingv engleză, la Colegiul Naţional „Ştefan cel Mare” din Suceava – 9,20. La aceeaşi specializare, Colegiul Naţional „Petru Rareş” din Suceava a avut o ultimă medie de admitere 9,12.
La specializarea Ştiinţele Naturii, bilingv engleză, cea mai mare ultimă medie a fost 9,17, tot la Colegiul Naţional „Petru Rareş” Suceava.
La specializarea Ştiinţele Naturii, cea mai mare ultimă medie a fost 9,07 la Colegiul Naţional „Petru Rareş” şi 9 la Colegiul Naţional „Ştefan cel Mare”.
Pentru Ştiinţe Sociale, ultima medie de admitere a fost 8,80 la Colegiul Naţional „Ştefan cel Mare”, iar la Colegiul Naţional „Petru Rareş” a fost 8,65, în timp ce la Colegiul Naţional „Mihai Eminescu” a fost 8,42.
Pentru specializarea Ştiinţe Sociale bilingv engleză, ultima medie de admitere a fost 8,80, înregistrată la Colegiul Naţional „Petru Rareş”.
Alte specializări, precum Matematică-Informatică (bilingv franceză) şi Matematică-Informatică (bilingv germană) au avut ultime medii de 8,67 şi, respectiv, 8,52 la Colegiul Naţional „Petru Rareş”.
Colegiile „Eudoxiu Hurmuzachi” din Rădăuţi şi „Mihai Eminescu” din Suceava au note mari de admitere cu ultime medii variind între 8,72 (Ştiinţele Naturii la „Eudoxiu Hurmuzachi”) şi 8,50 (Matematică-Informatică la „Mihai Eminescu”).
Doi candidaţi care au avut cele mai mari medii de admitere, 9,95, unul provenind de la Şcoala Gimnazială „Nicolae Labiş” Mălini, iar altul de la Şcoala Gimnazială Ipoteşti au fost admişi, primul la Colegiul Naţional „Ştefan cel Mare” specializarea Matematică-Informatică, iar al doilea la Colegiul Naţional „Petru Rareş”, specializarea Matematică-Informatică.
Următorul candidat cu media de admitere 9,90 provenind de la Şcoala Gimnazială nr. 4 din Suceava a fost admis la Colegiul Naţional „Ştefan cel Mare” specializarea Matematică-Informatică.
Alţi doi candidaţi cu media de admitere 9,87, unul provenind de la Colegiul Naţional „Petru Rareş” a fost admis la acelaşi colegiu la specializarea Matematică-Informatică, iar celălalt, provenind de la Şcoala Gimnazială „Mihai Eminescu” Rădăuţi, a fost admis la Colegiul Naţional „Eudoxiu Hurmuzachi” la specializarea Ştiinţe ale Naturii. (N.B.)






















Comentarii