Fotbal, Liga a IV-a

Etapa s-a încheiat. Comentariile continuă…

Unirea Boroaia – Cetatea II Suceava Arbore 3 – 4 (1 – 1)
Aflată în luptă pentru promovare, Cetatea II a aliniat în partida de la Boroaia o formulă în care s-au regăsit trei foști prim-divizionari: Bernard, Ov. Ciobanu și D. Ene. Deși gazdele au deschis scorul în minutul 14 prin Ciopraga, formația din Arbore a revenit repede în joc, conducând în minutul 56 cu 3-1, prin golurile reușite de Pînzariu și Homneac, de două ori.

Unirea Boroaia a avut însă puterea să egaleze, astfel că minutele de final le-au găsit pe cele două adversare la egalitate, scor 3-3, gazdele punctând prin Vasiliu și Stanca. După o lovitură de pedeapsă irosită de Apetri, care a tras pe lângă poartă în minutul 88, Cetatea II și-a asigurat victoria în minutele de prelungire ale meciului datorită reușitei lui Crișu. Au jucat formațiile: Unirea Boroaia: Apetri – Ciopraga, Dobranschi, Rusu, Tănasă, Anania, Stanca, Sava, Bîgu, Croitoru, Vasiliu. Au mai intrat Cristea și Vicu. Cetatea II Suceava: Munteanu – Turliuc, Ovidiu Ciobanu, Bernard, Cerlincă, Ignătescu, Dumitru Ene, Apetri, Pînzariu, Homneac și Lupu. Au mai intrat Dovalciuc și Crișu Juventus II Fălticeni – Dorna Vatra Dornei 3 – 1 (2 – 1) În ciuda terenului moale, confruntarea dintre Juventus II Fălticeni și Dorna Vatra Dornei s-a desfășurat într-o atmosferă de sportivitate, fără „alunecări nefericite”, arbitrul întâlnirii fiind nevoit să acorde doar două cartonașe galbene pe întreg parcursul meciului. La capătul celor 90 de minute de joc, echipa pregătită de Marius Lup s-a impus cu scorul de 3-1 prin golurile înscrise de Vrabie (16), Șuleru (39) și Colban (90+1), pentru oaspeți marcând Melinte în minutul 27. Au evoluat formațiile: Juventus II Fălticeni: Mihai – Berezoschi, Munteanu, Bolohan, Ciocârlan, Șuleru, Zaremba, Vrabie, O. Bosancu, Colban, Păcurari. Au mai intrat: Cozma, Tomescu și Sava. Dorna Vatra Dornei: I. Marolicaru – Szekely, Ciobanu, F. Marolicaru, Boncheș, Mitruc, Chelariu, Melinte, Nemeș, Kasper, Hriscu. Au mai intrat: Atofanei și Ilie Groza. CS Gura Humorului – Bradul Vama 5 – 1 (1 – 1) După o primă repriză echilibrată, încheiată cu scorul de 1-1, goluri Bernic (42), respectiv Ionesi (15), gazdele au reușit un adevărat galop de sănătate în partea secundă a întâlnirii, când au mai înscris de patru ori prin Căinari (51), Bernic (57) și Gafița (75, 90). În ciuda diferenței mari de pe tabela de marcaj, meciul a fost extrem de tensionat, arbitrul întâlnirii fiind nevoit să acorde cinci cartonașe galbene și două roșii în urma altercațiilor în care au fost implicați portarul humorean Petru Negrea și Iulian Ionesi de la Bradul Vama. Au evoluat formațiile: CS Gura Humorului: P. Negrea – Susanu, Luca, Bernic, Beleca, Căinari, Neagoe, Grosu, Gafița, Cocar, Tănasă. Au mai intrat: D. Negrea, Poienari, Obreja și Faraon. Bradul Vama: Țugui – Busuioc, Bîru, Puha, Luca, Romega, Țurcan, Muntean, Pleșca, Ionesi, Isopescu. Pe parcursul partidei a intrat și Bologa. Viitorul Liteni – Avântul Todirești 2 – 1 (0 – 0) Formația din Liteni a câștigat la limită derbiul suferinței jucat în compania celor de la Avântul Todirești prin golurile reușite de Sofian (69) și Scutelnicu (85), pentru oaspeți marcând Balint în minutul 63. Meciul a fost presărat cu numeroase cartonașe galbene, câte cinci în fiecare tabără, dintre care două acordate jucătorului oaspeților, Cășvăneanu, care și-a lăsat echipa în inferioritate numerică încă din minutul 68. Au jucat formațiile: Viitorul Liteni: Halca – Dascălu, Scutariu, M. Băi, V. Băi, Scutelnicu, Balan, Grigorean, Sofian, Zaluschi, Pătrășcanu. Antrenor: Ovidiu Căldăruș. Au mai intrat: Onisii, Roman și Păvăloaie. Avântul Todirești: Chelaru – Ciubotaru, Tcaciuc, Mleșniță, Ghiață, Târnovan, Buburuzan, Balint, Bejenaru, Manghiuc, Cășvăneanu. Antrenor: Nae Grosu. Au mai intrat: Tacu, Anton și Haraga.