Fotbal, preliminarii EURO 2008

Revanșa de la Celje

Slovenia – România 1-2
Naționala de fotbal a României a învins formația Sloveniei cu scorul de 2-1 (0-0), sâmbătă seara, în deplasare, la Celje, în preliminariile EURO 2008, prin golurile marcate de Gabriel Tamaș (50), Bănel Nicoliță (69), respectiv Dare Vrsic (90+3). Echipa lui Victor Pițurcă a obținut o victorie meritată, după un joc pe care l-a controlat în marea majoritate a timpului. Tricolorii au ratat mult, dar au reușit să concretizeze de două ori și au reușit un succes foarte important pentru calificarea la turneul final din Elveția și Austria.

În urma victoriei de la Celje, România urcă pe primul loc în Grupa G, la egalitate de puncte cu Olanda, dar cu golaveraj mai bun. După câteva prime minute de tatonare, tricolorii sunt primii care atacă mai serios poarta, dar Roșu reia din prima pe lângă poartă la centrarea lui Raț (min.8). Peste numai un minut, gazdele au o lovitură liberă de la circa 7 de metri, pe care Ceh o trimite în careu, de unde Lavric reia periculos la colțul lung, însă Lobonț e la post. În minutul 22, scăpat pentru o clipă din marcaj, Lavric trage din unghi, de la 6 metri, dar balonul trece peste poartă. Imediat, “tricolorii” replică, Mutu șutând și el peste poarta slovenă, după o pasă înapoi a lui Roșu. Atacantul Fiorentinei este în prim plan și în minutul 32, când pătrunde în careu, dar trage slab și Handanovic reține. O mare șansă de gol au slovenii, în minutul 33, Sukalo reluând cu capul, după un corner, o minge care a ocolit de puțin vinclul. La poarta cealaltă, Roșu e devansat de portar, la o lansare în adâncime, pentru ca două minute mai târziu, la o fază similară, Codrea să scape singur cu Handanovic, îl driblează, dar trage peste poarta goală. În final de repriză, România mai are o ocazie, dar lovitura de cap a lui Chivu trece pe lângă vinclu. Partea a doua începe excelent pentru România, care reușește deschiderea scorului după numai cinci minute: mai întâi Mutu trage din afara careului, iar portarul respinge, iar apoi, la cornerul lui Nicoliță, tot el reia cu capul, Koren respinge de pe linia porții, iar Handanovic nu mai poate face nimic la șutul năprasnic sub bară al lui Tamaș: 0-1 (min. 50). În minutul 56, România are șansa să își dubleze avantajul de pe tabelă, dar Mutu, după o cursă de 40 de metri, trage neinspirat și Handanovic apără. În minutul 69, Nicoliță speculează o greșeală mare a lui Cesar și îl învinge pe Handa-novic, mărind diferența de pe tabelă: 0-2. A fost primul gol la națională pentru Nicoliță. În minutul 73, Stoica bâlbâie o minge, iar Lavric are o bună ocazie, dar Lobonț respinge senzațional. Slovenii rămân în atac și Sukalo prinde un șut bun, din fericire pe lângă poartă. Meciul devine din ce în ce mai tensionat, iar Cesar și D. Niculae sunt eliminați pentru bruscare reciprocă. Finalul aduce golul de onoare al gazdelor, după un corner, Dare Vrsic (90+3), iar România mai adăuga 3 puncte importante în economia calificării la EURO 2008. Au evoluat echipele: Slovenia: Handanovic – Ilic, Mavric, Bostjan Cesar, Jokic – Komac, Sukalo (Vrsic, 83), Nastja Ceh (cpt.), Koren (Birsa, 52) – Rakovic (Novakovic, 61), Lavric. Antrenor: Matjaz Kek. România: Lobonț – Contra, Tamaș, Chivu (cpt.), Raț – B. Nicoliță, Codrea, D.Stoica (G. Mureșan, 78), Roșu (Zicu, 63) – Marica (D. Niculae, 74), Mutu. Antrenor: Victor Pițurcă. În celelalte două partide ale grupei s-au înregistrat rezultatele: Albania – Luxemburg 2-0 (Edmond Kapllani 28, Altin Haxhi 57) Belarus – Bulgaria 0-2 (Dimităr Berbatov 28, 47)