Autorii moţiunii de cenzură cunoşteau şi ei întrebarea care stătea pe buzele tuturor celor conştienţi că trăiesc în România, iar această întrebare a fost: ce se va întâmpla economic şi social ca urmare a demiterii guvernului şi a anulării reformelor, care nici măcar nu erau capitale, ale lui Bolojan? Toţi ştiau şi răspunsul-consecinţă: pierderea banilor europeni, stoparea şi chiar retragerea investiţiilor străine, iar lipsa fondurilor guvernamentale nu va permite nici măcar continuarea investiţiilor curente. Urmează scumpirea creditelor şi chiar imposibilitatea obţinerii altora de la băncile creditoare, ale noastre şi ale marilor concerne bancare, scăderea cotaţiilor leului faţă de euro şi dolar urmată de creşterea preţurilor şi a inflaţiei şi diminuarea nivelului de trai…
Şi totuşi autorii au riscat şi au depus moţiunea de cenzură, semn că interesele PSD + AUR erau mult mai importante decât România împreună cu viitorul şi bunăstarea poporenilor. Că şi bulgarii cică au alegeri dese, şi la ei pică guverne, iar Bulgaria e bine mersi! La noi de ce n-ar merge, se întreabă Grindeanu?
Care să fie aceste interese mai importante decât Patria?
- PSD era frustrat că nu avea prim-ministrul, ci îl avea PNL, al doilea partid din coaliţie, iar social-democraţii trebuiau să se supună democratic votului din guvern: conform algoritmului acceptat prin negocierile de la alcătuirea alianţei de guvernământ, formaţiunea lui Grindeanu n-avea cum să aibă majoritatea în coaliţie cu PNL, USR, UDMR şi minorităţi luate împreună, de aceea nu întotdeauna părerile şi intenţiile sale contau la vot.
Cel dintâi frustrat a fost însuşi Sorin Grindeanu, liderul PSD. El a mai gustat pe vremea lui Dragnea deliciile puterii la Palatul Victoria, iar acum Ilie-Sărăcie îi stătea în cale. De aici frustrarea urmată de dărâmarea coaliţiei şi a guvernului. Chestia cu „capul lui Bolojan vrem” a fost o fumigenă pentru a se poziţiona populist drept campion al interesului pentru „români”. Cât despre acuzaţii precum „Ilie-Sărăcie taie tot”, „România are bani şi nu e nevoie de nicio curbă de sacrificiu”, neanticipând şomajul, inflaţia, criza petrolului…, toate au dovedit reaua intenţie, fiindcă austeritatea şi măsurile de reducere a cheltuielilor publice fuseseră stabilite prin programul de guvernare acceptat şi de PSD, iar deficitul bugetar deja dădea dovezi evidente de scădere, de intrare în normalitate. Teamă că imaginea lui Grindeanu şi a formaţiunii sale se clatină. O arătau şi sondajele.
- Grindeanu şi PSD erau conştienţi că singuri nu pot decapita guvernul prin moţiunea de cenzură. Deşi se lăuda pretutindeni cu europenismul său, s-a aliat cu AUR, partidul extremist cu legături la oligarhia putinistă, formaţiune prin definiţie anti-UE şi anti-NATO, ceea ce le va greva pesediştilor viitorul politic, iar dezacordul, criticile aspre au şi venit de la UE şi socialiştii europeni. Ba chiar şi din mediile cultural-progresiste nu doar româneşti. Era conştient şi de faptul că mişcarea antieuropeană a legitimării AUR şi a demiterii guvernului Bolojan va relua băşcălia publică a plăcuţelor suedeze şi bătaia de joc de pe reţelele sociale, fiind aşteptate mari manifestaţii de stradă, ceea ce va duce la paradirea social-democraţiei româneşti deja aflată cu un picior în râpă. Asta şi-au dorit?
Din punct de vedere politic, greşeala va fi fatală: oricare ar fi fost rezultatul moţiunii, se conturează realizarea unei mari coaliţii de partide şi formaţiuni europene în jurul lui Ilie Bolojan, ceea ce, se speră, va reedita situaţia din Ungaria, iar viitoarele alegeri vor sta sub semnul ostracizatului Bolojan.
De remarcat jocul politic naiv al preşedintelui Nicuşor Dan. Neaşteptat din partea fostului primar bucureştean, fript de atâtea ori de congregaţia PSD şi AUR. A dat crezare liderului Grindeanu că nu se va alia cu AUR, iar a doua zi, însuşi Grindeanu pune împreună cu George Simion moţiunea împotriva guvernului, într-o perioadă când tocmai asta ne mai lipsea. Reacţiile bursei şi a lui Mugur Isărescu nu s-au lăsat prea mult aşteptate, semn că România va fi zguduită în perioada următoare de turbulenţe financiare. Se pune şi de-o suspendare?
Va bate un vânt fierbinte la vară.



























Comentarii