Atac rusesc în regiunea Poltava

Zeci de mii de ucraineni au rămas fără energie electric

Zeci de mii de ucraineni au rămas fără energie electrică în urma unui atac cu rachete lansat de ruşi.

Un atac rusesc cu rachete asupra regiunii Poltava din centrul Ucrainei a lăsat 55.000 de consumatori casnici şi economici fără energie electrică, a declarat guvernatorul regional, potrivit Sky News.

Nu sunt persoane decedate, dar cel puţin nouă oameni au fost răniţi. În timpul atacului au fost avariate şi mai multe blocuri.

Atacurile ruseşti cu rachete şi drone asupra sectorului energetic al Ucrainei s-au intensificat începând din luna martie. Acesta lucru a provocat întreruperi de curent în multe regiuni. Aproximativ jumătate din capacitatea de generare a energiei a ţării a fost distrusă.

Un înalt oficial ucrainean în domeniul energiei a avertizat că întreruperile de urgenţă şi întreruperile programate se vor intensifica în următoarele săptămâni.

Etichete:

Comentariile sunt închise.

Crainou.ro nu este responsabil juridic pentru continutul textelor postate cu titlul de comentariu. Responsabilitatea pentru continutul comentariilor revine, in exclusivitate, autorilor. Comentariile nesemnate (sau neinsotite de o adresa de e-mail valida!), comentariile injurioase, calomnioase, ilegale (antisemite, xenofobe, rasiste etc.) sau fara legatura cu subiectul nu vor fi publicate!

SUMARUL EDIȚIEI