Handbal masculin, Liga Zimbrilor

CSU Suceava a pierdut, pe final, duelul cu Minaur Baia Mare

> Într-un meci din etapa a XXV-a, Minaur Baia Mare – CSU Suceava 40-37

CSU Suceava a rămas pe locul 7 în clasamentul Ligii Naţionale la handbal masculin, după ce a pierdut, la mijlocul acestei săptămâni, pe terenul celor de la Minaur Baia Mare, cu scorul de 37-40 (20-18), într-un meci contând pentru penultima etapa.

Condusă la jumătatea primei reprize la o diferenţă de patru goluri, echipa antrenată de Bogdan Şoldănescu a revenit spectaculos până la pauză, în special datorită reuşitelor semnate de Eduard Iordachi, şi a intrat la cabine în avantaj, scor 20-18.

Gruparea maramureşeană a egalat imediat după reluarea jocului, iar până în minutul 41 s-a desprins la trei goluri pe tabelă: 27-24.

Universitarii au răsturnat din nou scorul în favoarea lor, la jumătatea reprizei secunde, la 29-28, şi au jucat apoi de la egal la egal cu gazdele până în minutul 53, când tabela indica 33-33.

Ultimele minute au aparţinut însă celei de-a treia clasate în Ligă Naţională, Minaur reuşind să se impună în final cu scorul de 40-37.

În ultima etapă de campionat CSU Suceava va juca duminică, 19 mai, de la ora 17:30 în sala „Dumitru Bernicu”, cu CSM Focşani.

CSU Suceava: Podovei (8 intervenţii), Merlă – Iordachi (10 goluri), Lazurcă (9), Gavriloaia (8), Bologa (3), Tîrzioru (2), Ştefan (2), Zariţchi (2), Botond (1), Grigore, Loic, Lupu, Bruj, Mănescu şi Dascălu.