IPS Calinic, despre momentul optim zămislirii de copii:

„Un copil nu este programat, ci e darul lui Dumnezeu”

Arhiepiscopul Sucevei şi Rădăuţilor a sfătuit un tânăr cuplu să nu aştepte un anumit moment optim pentru zămislirea de copii, pentru că un copil nu este programat.

„Care este părerea Bisericii Ortodoxe despre momentul optim al zămislirii de copii? Vorbim despre doi tineri căsătoriţi, cu serviciu, care îşi doresc un copil, dar părinţii induc mereu ideea că au timp de copii, că e costisitor un copil, că nu e momentul pentru unul” a fost întrebarea adresată ierarhului.

IPS Calinic a recomandat cuplului, într-un răspuns pe site-ul Arhiepiscopiei, să nu rişte amânând în aşteptarea timpului potrivit.

„S-ar putea ca atunci când veţi constata că ar fi oportun să aveţi un copil să nu vă puteţi împlini dorinţa din varii motive. Cunosc de la Taina Mărturisirii astfel de cazuri şi nu sunt puţine. Un copil nu este programat, ci este darul şi binecuvântarea lui Dumnezeu” a spus IPS Calinic. (N.B.)

Comentariile sunt închise.

Crainou.ro nu este responsabil juridic pentru continutul textelor postate cu titlul de comentariu. Responsabilitatea pentru continutul comentariilor revine, in exclusivitate, autorilor. Comentariile nesemnate (sau neinsotite de o adresa de e-mail valida!), comentariile injurioase, calomnioase, ilegale (antisemite, xenofobe, rasiste etc.) sau fara legatura cu subiectul nu vor fi publicate!

SUMARUL EDIȚIEI