La evaluarea naţională

Trei absolvenţi de gimnaziu din Fălticeni şi Suceava au obţinut media 10

Ministerul Educaţiei a publicat, marţi, pe site-ul Evaluare.edu.ro, rezultatele iniţiale ale absolvenţilor clasei a VIII-a obţinute în urma susţinerii examenului de evaluare naţională în sesiunea 22 iunie – 4 iulie a.c., înainte de soluţionarea contestaţiilor.

Comunicarea rezultatelor obţinute s-a realizat „anonimizat” atât în centrele de examen, cât şi pe site-ul Evaluare.edu.ro, cu respectarea Regulamentului general privind protecţia datelor personale, fiind utilizate coduri individuale care înlocuiesc numele şi prenumele candidaţilor şi care au fost distribuite candidaţilor, pe bază de semnătură de primire, la prima probă susţinută.

Astfel, potrivit site-ului Evaluare.edu.ro, un absolvent de gimnaziu din Fălticeni şi doi din municipiul Suceava au obţinut media 10 la acest examen, respectiv un candidat de la Colegiul Naţional „Nicu Gane” Fălticeni, un candidat de la Colegiul Naţional „Ştefan cel Mare” Suceava şi un candidat de la Colegiul Naţional „Petru Rareş” Suceava.

Alţi doi candidaţi au obţinut media 9,92 – un elev al Şcolii Gimnaziale Nr. 3 Suceava şi un elev al Colegiului Naţional „Ştefan cel Mare” Suceava, iar cinci candidaţi au obţinut media 9,90, respectiv doi elevi ai Şcolii Nr. 3 Suceava, câte un elev de la Şcoala „Miron Costin” Suceava, de la Colegiul Naţional „Ştefan cel Mare” Suceava şi de la Şcoala Nr. 1 Vatra Dornei.

Cele mai mici medii din judeţ obţinute la acest examen au fost 1, respectiv 1,25.

 Rezultatele finale vor fi afişate sâmbătă, 4 iulie. (N.B.)

Comentariile sunt închise.

Crainou.ro nu este responsabil juridic pentru continutul textelor postate cu titlul de comentariu. Responsabilitatea pentru continutul comentariilor revine, in exclusivitate, autorilor. Comentariile nesemnate (sau neinsotite de o adresa de e-mail valida!), comentariile injurioase, calomnioase, ilegale (antisemite, xenofobe, rasiste etc.) sau fara legatura cu subiectul nu vor fi publicate!

SUMARUL EDIȚIEI