Fotbal

Foresta Suceava a pierdut fără drept de apel amicalul cu Dacia Unirea Brăila

La finele săptămânii trecute, Foresta Suceava a disputat penultimul amical al iernii pe terenul grupării Dacia Unirea Brăila. La capătul celor 90 de minute de joc, gazdele au câştigat clar, cu 4-0 (1-0).

Masivii jucători suceveni pregătiţi de Ivan Gvozdenovic au fost depăşiţi clar de „spiriduşii” brăileni. La jocul destul de lent al oaspeţilor s-au adăugat şi câteva greşeli individuale majore, care au făcut ca scorul să ia proporţii. Pentru Dacia Brăila au marcat Raphael Stănescu, în minutul 35, şi Cocîrlă, Narcis Ioniţă şi Ştefăniţă Sava, în repriza secundă.

Foresta Suceava va mai disputa un singur meci de pregătire înainte de începerea campionatului eşalonului trei al fotbalului românesc, miercuri, în compania grupării Şomuz Fălticeni. Înfrângerea de la Brăila, venită după succesul cu Ştiinţa Miroslava, demonstrează faptul că niciun meci nu seamănă cu altul şi că partidele amicale au rezultate imprevizibile. Totuşi, cu mai puţin de două săptămâni înaintea debutului oficial, trebuie tras un semnal de alarmă în ceea ce priveşte omogenitatea echipei sucevene. Să nu uităm că formaţia pregătită de antrenorul sârb Ivan Gvozdenovic are în componenţă, pe lângă români, jucători francezi, sârbi şi moldoveni.

În primul meci al anului în Seria I a Ligii a III-a, Foresta Suceava va primi, pe 13 martie, pe teren propriu, vizita echipei Ceahlăul Piatra Neamţ.