Premiile de Excelenţă 2018 ale municipiului Fălticeni

În cadrul manifestării „Târg boem la Centenar”, organizată miercuri 12 decembrie, la Sala „Pictor Aurel Băeşu” din incinta Muzeului de Artă „Ion Irimescu”, Primăria Municipiului Fălticeni a acordat Premiile de Excelenţă 2018.

 Iniţiată de municipalitate, Gala Premiilor de Excelenţă este, începând cu această primă ediţie, un eveniment anual dedicat fălticenenilor cu rezultate deosebite în domeniile lor de activitate, celor care sprijină comunitatea, chiar dacă nu au domiciliul în urbea de pe Şomuz, şi celor care contribuie la promovarea acestei localităţi pe plan intern şi extern. 55 de ingineri, profesori, scriitori, preoţi, elevi, antrenori, voluntari, organizaţii neguvernamentale, cadre militare active sau în rezervă şi retragere au primit Diploma de Excelenţă şi un coş personalizat de sărbători.

Criteriile care s-au luat în considerare la acordarea premiilor au fost valoare, competenţe şi moralitate; merite profesionale în domeniul propus obţinute în anul 2018; activitate desfăşurată în anul în curs.

„Nu era un moment mai potrivit pentru a-i celebra aşa cum se cuvine pe cei care într-un domeniu de activitate sau altul au pus umărul la dezvoltarea acestui oraş decât la o expoziţie de artă fotografică de înaltă calitate, cu imagini din oraşul nostru. Mă bucur că am reuşit în acest an, prin această gală, să le arătăm fălticenenilor cât de mult le apreciem performanţa, dar, în acelaşi timp, să prezentăm comunităţii pe cei mai performanţi membrii ai săi. Vă mulţumesc, ca primar al municipiului Fălticeni, dar şi în numele Consiliului Local, pentru că sunteţi performanţi şi reprezentativi pentru comunitatea noastră” a declarat primarul Cătălin Coman.

Au fost recompensaţi de municipalitate: preoţii Ioan Argatu, Ionuţ Suditu şi Claudiu Valerian Hariuc, pentru finalizarea lucrărilor de construire a Catedralei „Învierea Domnului”; prof. Petru Crăciun, pentru performanţele obţinute cu lotul naţional la la Olimpiada Internaţională de Astronomie şi Astrofizică din China; Camelia Iordache, preşedinta Organizaţiei Salvaţi Copii Suceava şi Elena Ailincăi, coordonator de proiect, pentru dotarea cu două incubatoare de terapie intensivă a Maternităţii Fălticeni; eleva Magda Adriana Oprişanu şi prof. Daniela Pavel de la Colegiul Naţional „Nicu Gane” Fălticeni, pentru menţiune la Olimpiada Internaţională de Lectură; părintele protoiereu Adrian Dulgheriu pentru dotarea cu echipamente medicale a Spitalului Municipal şi iniţierea campaniei umanitare de donare sânge „Dăruim sânge pentru viaţă”; profesor interpret de muzică populară Maria Tanasă, coordonatoarea grupului folcloric „Balada”, şi profesor interpret de muzică populară Lenuţa Rusu, coordonatoare grupurilor folclorice „Moldava” şi „Micii răzeşi”, ale Clubului Copiilor Fălticeni, pentru păstrarea şi promovarea tradiţiilor etnofolclorice; scriitorii Mioara Gafencu şi Alexa Paşcu, pentru activitatea publicistică; inginerii Ovidiu Mustaţă, Ovidiu Mihai Strugaru, Mihaela Liliana Ionaş, Ioan Popovici, Gheorghe Taropa-Iacob, Cătălin Taropa-Iacob şi Ionel Moşneagu, pentru contribuţia adusă la realizarea monografiei Centrului Energetic Fălticeni; Iulian Todirică, preşedintele Retro Mobil Club Suceava, pentru organizarea celei mai mari expoziţii de vehicule istorice din judeţ ca număr de vehicule expuse şi valoare şi organizarea ediţiei a IV-a a Moldova Classic Rally; notarul public Dragoş Apostol pentru organizarea Conferinţei Naţionale „Dinastia Lovineştilor”, având ca preşedinte pe acad. Eugen Simion; colonelul în retragere Dumitru Rozloveanu, preşedintele Filialei Fălticeni a Asociaţiei Veteranilor de Război; colonelul Ionel Postelnicu, comandantul Şcolii Militare de Subofiţeri de Jandarmi „Petru Rareş” din Fălticeni, pentru activităţile dedicate Centenarului, împlinirii a 10 ani de existenţă a şcolii, a 60 de ani de cazarmă în cadrul Ministerului de Interne, a 120 de ani de cazarmă a Regimentului 16 Dorobanţi; col. (r.) Iulian Macovei pentru colaborarea foarte bună a Detaşamentului de Jandarmi Fălticeni cu administraţia publică locală până la trecerea sa în rezervă; Grupul Local de Tineret „Aripi în Europa” din Fălticeni pentru modul atractiv şi interactiv în care voluntarii grupului organizează activităţi pentru copii în fiecare weekend; Teodor Brădăţanu, managerul Muzeului de Artă „Ion Irimescu”, pentru organizarea expoziţiilor cu obiecte unicat, provenite din tezaurul unor importante muzee din ţară; Paul Adrian Tihan, pentru promovarea folkului; Asociaţia Strada Mare – prof. Gabrel Baban şi prof. Gheorghe Artene pentru realizarea Altarului Eroilor; Corala „Leon Băncilă” pentru rezultatele obţinute pe plan internaţional; jurnalistul Rudy Hödl pentru promovarea municipiului Fălticeni în mass-media, Codrin Anton, pentru promovarea municipiului Fălticeni prin fotografie; colonel Cătălin Ungureanu, preşedinte al ACS Şomuz Fălticeni, Radu Anania şi Eduard Lichtenstein pentru performanţa de a readuce fotbalul fălticenean în eşaloanele divizionare, după 10 ani; instructorul Marcel Dascălu, pentru rezultatele obţinute cu secţia de tenis de câmp în turneele Tenis10 FRT şi turneele campionilor; antrenorul Marcel Irimie, pentru promovarea fotbalului feminin la nivel divizionar, activitatea în stafful primei echipe naţionale de futsal feminin a României şi calificarea echipei de futsal CSS Nicu Gane la turneul final al Campionatului Naţional de Futsal U19 (la prima participare în această competiţie); antrenorii secţiei de înot ai ACS Nada Florilor Luis Lăcătuş şi Andrei Pinticanu, pentru performanţele în competiţiile naţionale; antrenorii Marius Stan, Ionel Ciocan, Diana Floriştean, pentru performanţele realizate în competiţiile naţionale de volei, cu echipele CSS Nicu Gane; antrenorii secţiei de canotaj a CSS Nicu Gane, Vasile Avrămia şi Ana Avrămia; antrenorul Alin Findanis pentru rezultatele secţiei de atletism; prof. antrenor Iulian Darabă, pentru activitatea şi performanţele obţinute de cluburile CSS Nicu Gane Fălticeni, ACS Nada Florilor şi ACS Şomuz Fălticeni; ing. Cătălin Cozma, coordonator al echipei de tenis de masă ACS Şomuz Fălticeni, participantă în Divizia A de tenis de masă; antrenorul de judo Liviu Deleanu, pentru activitatea secţiei de judo la nivel de juniori; Marius Maxim, instructorul clubului Kim Long Dao Fălticeni (arte marţiale stilul Qwan Ki Do) pentru performanţele obţinute în competiţiile naţionale la nivel de juniori şi seniori; Vasile Nistor şi Gheorghe Butnaru pentru revitalizarea boxului fălticenean; prof. Andrei Aileni pentru activitatea Clubului Foresta Fălticeni 2016 în fotbalul juvenil; prof. Dan Dăscălescu, pentru activitatea desfăşurată în calitate de antrenor al echipei de fotbal Şomuz Fălticeni; prof. Cornel Anton, pentru o viaţă petrecută ca profesor-antrenor de fotbal şi descoperirea unor jucători importanţi care au evoluat sau încă mai evoluează în fotbalul mare, Schumacher, Maftei sau Şchiopu.

Print Friendly, PDF & Email

Comentariile sunt închise.

Crainou.ro nu este responsabil juridic pentru continutul textelor postate cu titlul de comentariu. Responsabilitatea pentru continutul comentariilor revine, in exclusivitate, autorilor. Comentariile nesemnate (sau neinsotite de o adresa de e-mail valida!), comentariile injurioase, calomnioase, ilegale (antisemite, xenofobe, rasiste etc.) sau fara legatura cu subiectul nu vor fi publicate!

Sumarul ediţiei: