Handbal

Meciuri tari pentru CSU Suceava la Turneul „Minaur”

> Handbaliştii suceveni au pierdut cu Minaur şi Potaisa Turda, dar au învins ucrainenii de la Zaporozhye

Handbaliştii de la CSU Suceava au avut meciuri tari la Turneul „Minaur”, din weekendul trecut, a treia sesiune de pregătire înainte de începerea Ligii Naţionale, la care au participat împreună cu gazdele de la Minaur Baia Mare, HC Potaisa Turda şi ucrainenii de la HC ZNTU – ZAB Zaporozhye.

Sucevenii au dat de greu, dar au făcut partide frumoase, de angajament total, cu goluri multe, în compania unor adversari superiori celor din turneele jucate anterior.

În prima partidă, desfăşurată vineri seară, elevii lui Adrian Chiruţ au fost învinşi, scor 27–32, de Minaur. În aplauzele exuberante a aproximativ 500 de spectatori, gazdele au arătat un joc mai legat şi mai solid, astfel că partida arăta la pauză 13-17, pentru localnici. Sucevenii n-au condus niciodată şi au ratat destul, ajungând să fie conduşi, în min. 54 al partidei, şi la şapte goluri diferenţă.

A sunat mobilizarea generală în trupa lui Chiruţ şi Andrei, şi în ultimele şase minute jucătorii CSU au marcat de patru ori, iar băimărenii doar de două.

Joc aprig cu Potaissa Turda

A doua confruntare a sucevenilor, de sâmbătă, cu Potaissa Turda, a fost una aprigă, pătimaşă, presărată cu goluri multe, cartonaşe galbene şi unul roşu (pentru antrenorul Adrian Chiruţ), eliminări şi ratări de o parte şi de alta. „Sarea şi piperul”, cei doi arbitri care, pe dinafara handbalului, au fluierat cum se dicta din tribune.

Sucevenii au jucat mult mai ambiţios decât în partida de vineri, chiar dacă în sala „Lascăr Pană” a fost o căldură insuportabilă. Pe fondul mai multor parade ale portarului Tcaciuc şi prestaţiei excelente a veteranului Ciubotariu, studenţii au ţinut în frâu jocul Potaissei conducând cu unul sau două goluri diferenţă. În minutul 20, turdenii au egalat însă, 11-11, apoi 13-13, 15-15, pentru ca la pauză să conducă 15-16.

După reluarea jocului, gazdele s-au „înfipt” tare în joc şi au marcat imediat, de două ori. De cealaltă parte, CSU Suceava a ratat mult, astfel că atunci când mai erau puţin peste 10 minute de joc, Potaissa Turda conducea 25-30, cea mai mare diferenţă de scor a meciului. Petrea, interul sucevean, şi Costea, extrema studenţilor revenită după o accidentare mai lungă, sunt însă prolifici în ultimele minute de joc şi îşi aduc echipa la doar un gol diferenţă de adversari, 33-34, când mai era doar un minut şi jumătate din timpul de joc. Cu 12 secunde înainte de final, „turdeanul” de Suceava, Lucian Ignat, marchează al 35-lea gol pentru echipa sa, iar băieţii lui Adrian Chiruţ pleacă din nou învinşi la cabine. Dar nu nemulţumiţi, pentru că au jucat intens şi au făcut ce le-a cerut antrenorul, adică au dat totul pe teren.

Victorie cu ucrainenii

A treia partidă a sucevenilor, cu ucrainenii de la Zaporozhye, s-a încheiat cu victoria consistentă a CSU Suceava, scor 37-28. Cristian Tcaciuc şi-a făcut din nou şi cu prisosinţă treaba în poarta studenţilor suceveni, ceea ce a permis atacului să fie mereu cu un pas, doi înaintea adversarilor. Din păcate, interul Alin Petrea a suferit în prima repriză o accidentare urâtă la gleznă şi a fost scos pe braţe din teren, ulterior ajungând cu ambulanţa la spital.

S-au bucurat ucrainenii prin min. 20 când scorul arăta 10-10. Tcaciuc este odihnit, şi Iulian Andrei îl introduce în poarta sucevenilor pe Duman care are patru intervenţii la rând. Cu doar 10 jucători disponibili (extrema Andrei Olaru se accidentase şi el într-o partidă anterioară), Adrian Chiruţ nu prea are de unde alege şi după un şir de ratări ale sucevenilor, partida se opreşte, la pauză, la 16-16.

În partea a doua însă, Duman închide poarta CSU Suceava de mai multe ori, în timp ce Alexa, Burlacu, Costea, Târzioru şi Mihai Sandu îşi ţin echipa într-un avantaj care se măreşte minut cu minut.

Iulian Andrei îl trimite în poartă şi pe Bobeică, al treilea portar, care a avut la rândul său câteva parade descurajante pentru adversari.

Fără fracturi pentru Olaru şi Petrea

Antrenorul Adrian Chiruţ declara ieri după finalul competiţiei de la Baia Mare că a fost cu adevărat un turneu bun spre foarte bun, în care a rulat tot lotul şi în care jucătorii lui au dat probe de tehnică şi efort importante. „Din păcate, am pierdut timp în aglomeraţia din trafic şi vineri, înainte de partida cu Minaur, băieţii nu au avut timp să se odihnească. A fost un meci în care, orice am fi făcut, nu ieşea nimic, dar am fost bucuros că s-a încheiat fără accidentări.

În partida cu Potaissa am avut doi arbitri care şi-au bătut practic joc de meci. N-aveau nicio treabă, dar dincolo de asta nu rezultatul ne-a interesat pe noi, ci nivelul de joc. Despre acesta, şi ultimul meci cu Zaporozhye sunt mulţumit, chiar dacă au fost şi momente slabe, la care mai avem de lucrat.

Am avut două accidentări importante însă, a lui Andrei Plariu şi a lui Alin Petre. E bine că niciunul nu prezintă fracturi, fiind vorba, la amândoi, de nişte dureri puternice în călcâi”, a spus antrenorul CSU Suceava.