Fotbal, Liga a II-a

Foresta Suceava, de neoprit în debutul acestui sezon competiţional

> Într-un meci contând pentru etapa a X-a, Metalul Reşiţa – Foresta Suceava 1-2 (0-0)

Foresta Suceava a confirmat startul bun din acest sezon competiţional reuşind ca în etapa a X-a a Ligii a II-a de fotbal să învingă, în deplasare, formaţia Metalul Reşiţa. În ultimele două etape de campionat, sucevenii au înregistrat şapte victorii şi un egal.

Pornită ca favorită în faţa unei echipe care în nouă runde marcase doar de şase ori, Foresta Suceava s-a dezmorţit greu în disputa de la Snagov cu Metalul Reşiţa. Incomodată de terenul destul de denivelat, gruparea pregătită de Cristi Popovici a găsit cu greu drumul spre poarta adversă în primele 45 de minute de joc. A fost 0-0 la pauză la capătul unei „lupte sterile”, desfăşurate mai ales între compartimentele mediene ale celor două echipe.

În repriza a doua, Foresta Suceava a reuşit să deschidă scorul în minutul 66 când Marius Matei a şutat înşelător de la circa 25 de metri şi l-a păcălit pe portarul gazdelor, Samoilă. Oaspeţii şi-au mărit avantajul în minutul 81, când fundaşul golgheter, Alin Mutu, a marcat cu capul în urma unei centrări bune de pe partea dreaptă. Scorul final al meciului dintre Metalul Reşiţa – Foresta Suceava a fost 1-2, gazdele punctând prin Buduroi în minutul 86.

Victorie frumoasă pentru Foresta Suceava, care continuă să joace fotbal spectaculos şi să adune puncte. În etapa viitoare, Foresta Suceava va întâlni sâmbătă, 8 octombrie, pe stadionul „Areni”, gruparea CS Mioveni.

Metalul Reşiţa: Samoilă – Dănănae, Cioranu, Cr. Dima, Bg. Stancu, Jamali, Cr. Ionescu, Dr. Matei, Pădureţu (cpt.), Bg. Oancea, Skraparas.

Rezerve: Prvulovic – Rz. Petre, E. Matei, Buduroi, Ken Tassin, Cl. Ştefan, Bortoneanu.

Antrenor: Mihai Stoica.

Foresta Suceava: Niga – Mihălăchioae, D. Lung, A. Mutu, Semeghin (cpt.), D. Drugă, Cerlincă, Dumitriu, Vl. Stănescu, Bg. Rusu, M. Matei.

Rezerve: Hînţăscu – Masella, Rz. Avram, Aerioaiei, Bujor, Dănilă, Strugariu.

Antrenor: Cristian Popovici.

Arbitru: Eduard Ioniţă (Constanţa); Asistenţi: Bogdan Ioan Dragoş şi Constantin Mihai Cantemir (ambii din Făgăraş).

Academica Clinceni – Dacia Brăila                      3-1

Din etapa a X-a au rămas de disputat meciurile FC Braşov – Chindia Târgovişte şi CS Mioveni – CSM Râmnicu Vâlcea.