Final fulminant şi victorie de senzaţie pentru CSU Suceava în meciul cu HC Vaslui

> Într-o partidă contând pentru etapa a VI-a, CSU Suceava – HC Vaslui 23-19 (10-13)

Mulţi dintre iubitorii handbalului sucevean s-au temut de meciul din etapa a VI-a a Ligii Naţionale de handbal masculin în care CSU întâlnea HC Vaslui. În primul rând, oaspeţii veneau după patru victorii consecutive, iar în al doilea rând, partida nu se juca în sala LPS, aflată în reparaţii, ci la Botoşani. Ceea ce s-a întâmplat în derbiul Moldovei din primul eşalon valoric al handbalului românesc a fost epic.

Cei peste 600 de suporteri ai echipei CSU Suceava care au venit în tribunele sălii „Elisabeta Lipă” din Botoşani au creat o atmosferă extraordinară şi, la final, eforturile le-au fost răsplătite.

Meciul dintre CSU Suceava şi HC Vaslui a fost unul de o încrâncenare maximă, mai ales în teren, pe bănci, dar şi-n tribune, ambele echipe aruncând tot ce-au avut mai bun în luptă pentru a se impune.

Sucevenii au început destul de bine meciul şi după 10 minute conduceau cu 4-2. Din dorinţa de a face cât mai mult, atât vasluienii, dar mai ales sucevenii s-au grăbit şi au comis foarte multe greşeli în ambele reprize, ratările „curgând” pur şi simplu şi de o parte şi de cealaltă. Universitatea s-a ţinut la un gol sau două în spatele oaspeţilor, egalând de mai multe ori, dar în ultimele trei minute Vasluiul s-a distanţat la trei goluri, scor 10-13.

Partea a doua a fost şi mai disputată, cu un joc dur, mai ales în apărare. HC Vaslui s-a menţinut la trei goluri până în minutul 39, când studenţii au marcat de două ori, dar mai apoi au urmat 7 minute cu un singur gol al oaspeţilor, în care George Şelaru a început paradele salvatoare, dar CSU Suceava n-a concretizat atacurile şi HC Vaslui s-a dus din nou la patru goluri, scor 15-19.

Ultimele nouă minute de joc dintre CSU Suceava şi HC Vaslui au fost halucinante şi au fost trăite la cote maxime de jucători, antrenori şi publicul spectator. Fără nicio exagerare, eroul acestui final a fost portarul sucevenilor George Şelaru, care a apărat toate şuturile formaţiei oaspete, în acestea intrând şi două aruncări de la 7 metri! „Montaţi” de intervenţii uluitoare ale portarului Şelaru, colegii săi de echipă au marcat nu mai puţin de opt goluri consecutive şi s-au impus la patru goluri diferenţă, scor 23-19.

Bucuria a fost una imensă, portarul Şelaru fiind realmente „placat” de antrenorul Adrian Chiruţ după o partidă care va rămâne în memoria celor care au trăit-o multă vreme.

„Am pregătit meciul foarte bine şi am discutat cu jucătorii că adversarii vin după 4 victorii. Mobilizarea prea mare din teren a dus şi la multiplele greşeli, iar în atac n-am avut curajul să atacăm decisiv, mai ales în prima repriză. Este o victorie mare în faţa unei echipe valoroase şi de aceea vreau să-mi felicit jucătorii pentru dăruirea de care au dat dovadă şi să le mulţumesc suporterilor care au venit şi ne-au încurajat frenetic la acest meci disputat oarecum în deplasare şi sperăm să fie ultimul aici. Ne vom bucura în această seară, iar de mâine vom reveni la muncă pentru a pregăti următorul meci, cel de miercuri, de la Dinamo”, a declarat după meci antrenorul echipei CSU Suceava, Adrian Chiruţ.

În meciul cu HC Vaslui de la Botoşani, pentru Universitatea Suceava, Adi Târzioru a reuşit să marcheze 6 goluri, Dusan Sipka a reuşit 5 goluri, Adi Mitrea (3), Florin Ciubotariu şi Sebastian Polocoşer câte două goluri fiecare, iar Gabriel Burlacu şi Andrei Olariu, câte un gol fiecare.

Rezultate consemnate în etapa a VI-a:

CSU Suceava – HC Vaslui                           23-19

HC Dobrogea Sud – Dunărea Călăraşi    25-22

CSM Făgăraş – CSM Focşani             23-26

HC Odorhei – Potaissa Turda           31-31

CSM Bucureşti – CSM Satu Mare    32-25

Au mai rămas din această etapă de jucat meciurile: HC „Adrian Petrea” – Dinamo Bucureşti şi Politehnica Timişoara – Steaua Bucureşti.