Şomuz Fălticeni a ratat promovarea în Liga a III-a

La sfârşitul săptămânii trecute, campioana judeţului Suceava, Şomuz Fălticeni, a disputat returul barajului pentru promovarea în Liga a III-a de fotbal. După ce a încheiat la egalitate partida tur de pe terenul grupării FC Bistriţa, scor 0-0, formaţia fălticeneană a remizat din nou, dar 1-1 şi a ratat accederea în eşalonul trei al fotbalului românesc.

În jur de 500 de suporteri au sperat că echipa lor favorită poate să readucă fotbalul fălticenean într-un eşalon superior. Din păcate, dorinţa lor a devenit dificilă din chiar minutul 4, când a marcat Otniel Sighiartău pentru oaspeţi.

Au urmat 40 de minute de posesie a oaspeţilor cu cel puţin alte trei situaţii de gol şi cu o şansă de egalare pentru Şomuz, în minutul 43, când portarul a reuşit să respingă o minge trimisă pe colţul lung.

Repriza secundă a început cu Şomuz mai prezentă în terenul bistriţenilor, dar fazele de poartă au întârziat să apară. Fălticenenii au dominat ultimele 15 minute, dar golul egalizator reuşit de Cutaş (min 90+4) a venit prea târziu pentru a mai schimba soarta promovării.

Ultimul fluier al centralului băcăuan Sergiu Mavriche a adus descătuşarea celor de la FC Bistriţa, care au savurat promovarea datorită golului marcat în deplasare, dar şi aplauze pentru jucătorii echipei din Fălticeni.

Pentru Şomuz va urma o analiză a jocului din baraj şi discuţii legate de ceea ce se va întâmpla în perioada următoare. Cert este, după declaraţiile venite din partea băncii tehnice, dar şi a conducerii Primăriei Fălticeni (principalul susţinător financiar), că readucerea fotbalului fălticenean în eşaloanele superioare rămâne o prioritate.