Baschet masculin

CS Energia Tg. Jiu – CSU Atlassib Sibiu 69-53

CS Energia Tg. Jiu a învins pe teren propriu echipa CSU Atlassib Sibiu cu scorul de 69-53 (10-6, 22-12, 20-18, 17-17), într-un meci disputat duminică seara în etapa a 8-a a Ligii Naţionale de baschet masculin.

Deşi pleca favorită prin prisma locului din clasament, CSU Atlassib Sibiu a ratat exasperant, încă de la începutul meciului, în primul sfert înregistrând contraperformanţa de a înscrie doar 3 coşuri în 8 minute. Gazdele au profitat de ocazie în al doilea sfert, desprinzându-se decisiv la 14 puncte la pauza mare, difierenţă care se va menţine, practic, până la final.