Rapidiștii suceveni au obținut a treia victorie în amicale

> Rapid Suceava – Cetatea Tg. Neamț 4-1

Rapid Suceava a învins din nou, într-un interval de trei zile, într-un nou amical de pregătire disputat vineri pe stadionul „Areni”. Fotbaliștii lui Bogdan Tudoreanu au obținut victoria, 4-1, în fața divizionarei a treia, Cetatea Târgu Neamț, formație cu care sucevenii s-ar putea întâlni pe 27 august, în turul al IV-lea al Cupei României. Pentru Rapid au înscris Matei, de două ori, Marinkovic și Burcea, punctând a treia victorie din cele 7 amicale de pregătire disputate vara aceasta. Rapidiștii au trecut pe lângă deschiderea scorului de două ori, până în min. 20, dar n-au reușit. Primii care au marcat au fost oaspeții, în min. 22, când portarul gazdelor, Pascal, este învins de un șut de la 20 de metri. Nu la fel s-a întâmplat în min. 29, la poarta cealaltă, când trasorul la vinclu al lui Apostol a fost trimis în decor de portarul nemțenilor. Rapidiștii egalează însă în min. 35 prin Marinkovic, care înscrie din interiorul careului. În repriza a doua, în care Tudoreanu schimbă 5 jucători, Rapid Suceava a pus stăpânire pe joc. Fotbaliștii de la Cetatea Tg. Neamț sunt obligați să joace doar cu amintirea golului marcat în prima repriză pentru că un altul nu li se arată. Gazdele însă punctează spornic de încă 3 ori, astfel că în min. 62 Matei face 2-1, în min. 87 Burcea schimbă la 3-1, iar Matei mai înscrie o dată în min. 90. Au jucat pentru Suceava Pascal – Balan, Ferariu, Plecanciuc, Semeghin – Bagu, Apostol, Întuneric (abia venit de la FC Bacău după ce antrenorul rapidiștilor a renunțat la Vlad Stănescu), Gheorghiciuc – Matei, Marinkovic și, după pauză, Rohețki, Velescu, Burcea și Golofca. Miercuri, 13 august, Rapid Suceava a învins, într-un meci anost de tot, pe FC Pojorâta, în primul amical al săptămânii trecute. Și în această partidă tot oaspeții au deschis scorul, la 10 minute după fluierul de începere. Golurile sucevenilor au venit în prima repriză înscrise de Apostol și Matei. Semeghin nu a jucat în această partidă, bântuit de gândul plecării de la Rapid, cu care a semnat însă un nou contract înainte de meciul de vineri cu Cetatea Tg. Neamț.