În intervalul 3-5 aprilie

Polițiștii au identificat 9 autori a 21 de fapte penale

> Distribuția pe zone de domiciliu este: hoți de fier vechi din Pătrăuți, tâlhărițe din Șcheia și hoți din mașini din Rădăuți
 

În perioada 3-5 aprilie, polițiștii suceveni au reușit identificarea a 9 persoane suspecte de comiterea a 21 de infracțiuni de furt, distrugere, tâlhărie și fals. Majoritatea sunt însă minori și chiar cu „cumul” de fapte, greu de crezut că vor fi cercetați în stare de arest. Pe 3 aprilie, aproape de ora 24, un tânăr din Rădăuți sesiza poliției spargerea unui geam la autoturismul său. Urmare a măsurilor întreprinse de polițiști și cu sprijinul unui echipaj de jandarmi au fost identificat minorul M. D., de 15 ani, din localitate, iar ulterior polițiștii l-au găsit și pe minorul F.E. de 16 ani, tot din Rădăuți, asupra căruia s-a găsit un mp3 player. S-a stabilit că cei doi au spart geamurile a 6 autoturisme și au furat doar mp3 playerul găsit deja. A fost probată imediat în sarcina celor doi minori comiterea altor 7 furturi comise identic, prin spargerea geamului lateral, bunurile sustrase fiind evaluate la 3.000 de lei, iar distrugerile la 2.500 de lei. Astfel, cei doi tineri din Rădăuți sunt acum cercetați pentru comiterea a 4 acte materiale privind săvârșirea infracțiunii de tentativă de furt calificat și 11 acte materiale privind săvârșirea infracțiunii de furt calificat. Față de F.E. se vor face cercetări și sub aspectul complicității la fals material în înscrisuri oficiale, uz de fals și fals privind identitate, întrucât s-a legitimat cu un permis de conducere pe un alt nume. Cele trei „tâlhărițe” de la Șcheia Pe 4 aprilie, polițiștii au încheiat cazul furtului de profile din fier de la serele aparținând unei societăți comerciale din Suceava. Au fost identificați ca autori L. M. de 17 ani, Marinel L.de 20 ani și Zobar S. de 29 ani, toți băieți de „viță nobilă” din comuna Pătrăuți. Deoarece prejudiciul a fost recuperat în întregime, asupra celor trei nu s-au luat măsuri preventive, ei fiind cercetați în libertate. Tot vineri, 4 aprilie, s-a găsit și autorul tâlhăriei reclamate de un bărbat de 52 de ani din Frasin. Pe 19 martie, acesta fost deposedat prin violență de persoane necunoscute de telefonul mobil și de portofelul în care avea cartea de identitate și câțiva lei. Autoarele s-au dovedit a fi de această dată trei „grații” din Șcheia, cu nume foarte cunoscute polițiștilor suceveni, dar care nu pot fi publicate pentru că sunt minore. Este vorba de C. M., de 16 ani, L. A., de 16 ani și S. F., de 14 ani, care au dat omului telefonul înapoi, dar sunt cercetate pentru tâlhărie. Ultima faptă cu autor identificat este un furt petrecut ieri dimineață. Elena B., o suceveancă de 42 de ani, a intrat pe la ora 2.30 în podul unei case din Suceava de unde a furat haine și încălțăminte. Nu a rămas cu niciunul dintre bunuri.

Comentariile sunt închise.

Crainou.ro nu este responsabil juridic pentru continutul textelor postate cu titlul de comentariu. Responsabilitatea pentru continutul comentariilor revine, in exclusivitate, autorilor. Comentariile nesemnate (sau neinsotite de o adresa de e-mail valida!), comentariile injurioase, calomnioase, ilegale (antisemite, xenofobe, rasiste etc.) sau fara legatura cu subiectul nu vor fi publicate!

SUMARUL EDIȚIEI