La Biblioteca Bucovinei

Dublu eveniment artistic dedicat lui Caragiale

Biblioteca Bucovinei „I.G. Sbiera” va găzdui luni, de la ora 12, un dublu eveniment dedicat lui Ion Luca Caragiale, primul fiind expoziția „I.L. Caragiale – personaje și personalități”, semnată de artista Paula Șalar.
 

Prin lucrările sale, surprinde momente din atmosfera epocii carageliene, cu personajele sale aparte. Este vorba despre 21 de lucrări de grafică de șevalet, ilustrație de carte, caricatură, realizate în tehnică laviu, dar și peniță, tuș, creion, precizează Paula Șalar. „Prin desenele mele dezvălui privitorului o viziune plastică a lui Nae Cațavencu și Ghiță Pristanda, a lui Farfuridi, profilul unui bancher al vremurilor, al politicianului, al cetățeanului turmentat, al lui Pampon și Crăcănel, al amorezului notoriu Nae Girimea, dar accentuez în tușe satirice și tipologia copilului răsfățat al acelor timpuri: un Ionel Popescu surprins în mijlocul acțiunilor sale mult prea îndrăznețe, tânărul Goe înconjurat de mam’ mare, mamițica și tanti Mița, precum și metehnele damelor societății, între schițele expuse făcându-și apariția și Bubico împreună cu «mamița» sa”. Graficiana și-a propus și „rememorarea câtorva dintre marile personalități ale teatrului și cinematografiei românești, ce au lăsat generațiilor, prin geniul lor ales, personaje atât de inspirat create prin jocul lor actoricesc de mare valoare”. În a doua parte a manifestării vor fi lansate 3 volume cu caricatură, cu titlul „I.L. Caragiale – un omagiu planetar”, semnate de Nicolae Ioniță. Este vorba despre „o colecție de portrete și caricaturi, rodul creației caricaturiștilor din mai multe țări ale lumii”, ca „un răspuns pe care I.L. Caragiale îl primește în lumea de dincolo de moarte, de la comunitatea mondială a celor ce-l iubesc”, după cum precizează autorul. Potrivit Paulei Șalar, colecția de portrete și caricaturi a fost expusă în mari orașe ale lumii, în importante muzee din țară și străinătate.

Comentariile sunt închise.

Crainou.ro nu este responsabil juridic pentru continutul textelor postate cu titlul de comentariu. Responsabilitatea pentru continutul comentariilor revine, in exclusivitate, autorilor. Comentariile nesemnate (sau neinsotite de o adresa de e-mail valida!), comentariile injurioase, calomnioase, ilegale (antisemite, xenofobe, rasiste etc.) sau fara legatura cu subiectul nu vor fi publicate!

SUMARUL EDIȚIEI