CS Universitatea învinge Odorheiul și are liber spre cupele europene

CS Universitatea Suceava – HC Odorhei 30 – 26 (17 – 13) CS Universitatea Suceava a câștigat, sâmbătă, derbiul etapei a XXII-a din Liga Națională de handbal masculin, scor 30-26 (17 – 13) cu HC Odorhei, consolidându-și astfel locul trei în clasament, cu patru etape înaintea încheierii actualei stagiuni > „Studenții” au obținut a cincea victorie consecutivă și se pregătesc pentru meciul de miercuri, când vor înfrunta, în deplasare, campioana HCM Constanța

Sala Liceului cu Program Sportiv din Suceava s-a dovedit neîncăpătoare la ora meciului dintre CS Universitatea și HC Odorhei, partidă în care s-au înfruntat echipele clasate pe locul trei, respectiv, doi. Cu Bogdan Pralea în mare formă și cu o apărare care s-a descurcat excelent în fața harghitenilor, echipa locală a obținut un succes meritat, respectând tradiția succeselor de pe teren propriu obținute în ultimii patru ani în fața Odorheiului. Oaspeții au condus doar în startul primei reprize, scor 1-3, dar sucevenii au egalat rapid la 4. Din acel moment „studenții” au preluat frâiele partidei, aflându-se tot timpul la conducere, în timp ce Odorheiul, care l-a pierdut din minutul cinci pe interul Vladimir Rusia, a încercat să țină ,,trena” gazdelor, ce au încheiat prima repriză cu un avantaj de patru goluri:17-13. Repriza secundă a arătat o echipă harghiteană mult mai bună, care s-a apropiat periculos pe tabela de marcaj în minutul 39, scor 20-18. Avându-l în poartă pe Ludovic Varo (autor a 12 intervenții în primul sfert de oră din repriza secundă) și pe Goran Kuzmanoski în zi bună, în minutul 48, tabela de marcaj indica scor egal, 23-23. Câteva minute s-a mers cap la cap, dar Pralea și-a luat în serios rolul de salvator al echipei și jucătorii antrenați de Bibirig și Bursuc s-au desprins în câștigători la finalul partidei, scor 30-26. În urma acestei victorii, CSU Suceava își consolidează poziția a treia a podiumului, acumulând 32 de puncte, cu 3 mai multe decât UCM HC Caraș Severin, apropiindu-se de adversarii din această etapă la doar un singur punct. Bibirig: „Am luat o opțiune serioasă în ceea ce privește cupele europene” După succesul cu HC Odorhei, antrenorul Leonard Bibirig a precizat că șansele ca echipa locală să prindă un loc de cupă europeană sunt foarte mari. Bibirig a evidențiat jocul bun al portarilor Pralea și Varo și consideră că partida și-a respectat statutul de derbi fiind spectaculoasă și animată. ,,A fost un meci extrem de echilibrat, având în vedere faptul că s-au întâlnit două formații ce se cunoșteau destul de bine, în urma acestui aspect rezultând un spectacol handbalistic de bună calitate, care a încântat publicul ce a umplut până la refuz sala din Suceava. A fost o atmosferă foarte frumoasă atât din partea suporterilor noștri, cât și din partea celor de la Odorhei. A fost un duel al portarilor, atât Pralea, cât și Varo având evoluții foarte bune, dar și al apărărilor. Determinarea noastră, jocul în viteză, dar și cel colectiv ne-au adus cele două puncte. Acum pot spune că am luat o opțiune serioasă în ceea ce privește cupele europene. Vrem să jucăm cât mai bine în acest final de campionat, suntem în vârf de formă și sperăm să ne țină cât mai mult”, a spus Bibirig. Vlad Caba: „Jucătorii mei au dat tot ce au putut. În această formulă am jucat aproape de potențialul maxim” De partea cealaltă, Vlad Caba regretă faptul că unul dintre oamenii de bază ai echipei sale, Rusia, s-a accidentat prematur și nu a mai putut continua meciul, fapt care a contat mult în economia partidei. ,, În minutul 4 l-am pierdut pe Rusia ce a suferit o entorsă, practic, omul numărul 1 din atacul nostru, de care suntem aproape dependenți, nu a putut juca. Am mai avut două absențe, și anume Bârză și Dimache, absențe ce au cântărit mult în jocul nostru. Am căutat diferite formule de joc, dar la linia de 9 metri am avut doar 3 soluții: Răpciugă, Ferenczi și Kuzmanovski, și e foarte greu să duci un meci întreg cu doar 3 oameni, am încercat tot ce s-a putut încerca. Eu zic că în mare măsură și apărarea a dat maximum din ce se putea, dar am ratat destul de mult în momentul când am egalat și am avut posibilitatea să preluăm conducerea, iar dacă greșești în asemenea situație contra Sucevei, o formație ce aleargă destul de mult, aceste greșeli devin capitale. Nu am absolut niciun reproș să le aduc jucătorilor mei, au dat tot ce au putut, greșelile fac parte din joc, în această formulă am fost aproape de potențialul maxim. Nu rămâne prea mult de spus, suntem într-o situație delicată, pentru că avem nevoie de puncte ca să ne păstrăm locul doi ocupat până în prezent. În aceeași măsură iese în evidență că pentru cupele europene și un loc pe podium în sezonul viitor, avem nevoie de forțe proaspete, dar până atunci trebuie să fim atenți cum vom termina acest sezon”, a declarat tehnicianul ardelenilor. Au evoluat formațiile: CS Universitatea Suceava: Pralea (19 intervenții) – Dediu (7 goluri), Acatrinei (5), Adomnicăi (4), Gavriloaia (3), Ciubotariu (2), Chiruț (2), Pancu (2), Mitrea (2), Matei (2), Țuțu (1), Șoldănescu. Antrenori: Leonard Bibirig și Stelian Bursuc. HC Odorhei: Varo (14 intervenții), Bârză (4 intervenții) – Kuzmanovski (8 goluri), Mihalcea (4), R. Răpciugă (4), Talas (3), Ferenczi (3), L. Orban (3), Stoilov (1), Frățilă, Rusia. Antrenor: Vlad Caba.