Volei feminin, junioare I

Prima victorie a sezonului pentru echipa LPS Suceava

> În cadrul etapei a IV-a a Seriei A, LPS Suceava – Pro Volei Miercurea Ciuc 3-1 (22, -23, 14, 20)

În cadrul etapei a IV-a a seriei A a campionatului național de volei feminin pentru junioare I, echipa Liceului cu Program Sportiv din Suceava a primit vizita echipei Pro Volei Miercurea Ciuc. Acesta a fost al treilea meci din cadrul acestui sezon, în primele două dispute gruparea suceveană cedând pe terenul formației LPS Piatra Neamț cu 0-3, pentru ca apoi să piardă acasă 1-3 cu CSȘ Pro Volei Botoșani. Sucevencele au avut emoții în primul set, însă s-au concentrat pe finalul acestuia, pe care l-a câștigat la 22. Dacă în primul set gazdele s-au descurcat în momentele cheie, în setul secund nu au mai făcut acest lucru și au cedat la 23. Seturile al treilea și al patrulea au aparținut echipei LPS Suceava, care nu a mai dat nicio șansă adversarelor, impunându-se la 14 și, respectiv, 20. Victoria cu 3-1 în fața grupării Pro Volei Miercurea Ciuc a fost prima din acest sezon competițional, o victorie dătătoare de moral pentru elevele profesorului Macedon Gheorghiță. „Mă bucur de acest succes al sportivelor noastre. Dacă vor juca în același fel cum au făcut-o în partida cu Miercurea Ciuc se vor mai aduna victorii în contul nostru. În seria noastră nu te poți măsura cu echipa din Piatra Neamț, care este deosebit de puternică, însă cu celelalte două formații se poate juca. Păcat de înfrângerea cu Pro Volei Botoșani, înfrângere datorată și faptului că am avut prea multe jucătoare de bază accidentate”, a afirmat antrenorul echipei de volei feminin junioare I a LPS Sucea-va, Macedon Gheorghiță. Din echipa LPS Suceava la meciul cu Pro Volei Miercurea Ciuc au făcut parte sportivele: Diana Macovei, Magda Timiceanu, Anca Vatamanu, Larisa Corlățean, Ana Munteanu și Ina Silișteanu.