Volei masculin, Campionatul național cadeți

CSȘ „Nicu Gane” Fălticeni, la a doua victorie consecutivă

În etapa a III-a a Seriei A, CSȘ „Nicu Gane” Fălticeni – CSȘ Bacău 3-2 (-24, -26, 16, 18, 10)

Runda a III-a a Seriei A a Campionatului național de volei masculin pentru cadeți a programat pentru formația CSȘ “Nicu Gane” Fălticeni duelul cu una dintre cele mai puternice echipe ale seriei, CSȘ Bacău. Oaspeții s-au prezentat la Fălticeni cu un moral foarte bun după victoriile din partidele cu LPS Suceava și CSȘ Râmnicu Sărat, fălticenenii având și ei în cont un succes, 3-1, cu CSȘ Triumf Botoșani. Băcăuanii au început bine partida și au reușit să-și adjudece primul set la 24. Echilibrul s-a menținut și în setul secund, oaspeții fiind din nou mai lucizi pe final, când au punctat atunci când a trebuit. Totuși, vorba din volei spune care că dacă nu câștigi cu 3-0 pierzi cu 2-3 nu a fost scoasă de un țapinar, ci de un cunoscător. Profitând de oboseala băcăuanilor care s-au “chinuit” primele două seturi, elevii antrenorului Ionel Ciocan și-au revenit și au învins clar în setul al treilea, la 16, și apoi și în setul al patrulea, la 18. Cu elanul formației care vine din urmă și egalează, CSȘ “Nicu Gane” Fălticeni a fost de neoprit în tie-break-ul pe care l-a câștigat la 10. “Întotdeauna un meci de cinci seturi este un adevărat spectacol, iar dacă mai și câștigi, atunci este chiar frumos. Îi felicit pe băieții noștri pentru modul în care au luptat și au crezut în victorie până la final”, a declarat profesorul Ionel Ciocan. Din echipa CSȘ “Nicu Gane” Fălticeni în meciul cu CSȘ Bacău au făcut parte sportivii: Ștefan Lupu, Emanuel Amariei, Ciprian Pădurariu, Flaviu Timofti, Andrei Tănase, Iulian Dochița, George Sandu, Cos-min Andone, Mircea Vacariuc, Matei Ignat. În cadrul etapei a IV-a a Seriei A a Campionatului național de volei masculin cadeți, pe 14 noiembrie se va disputa, la Fălticeni, derbiul local dintre CSȘ “Nicu Gane” și LPS Suceava.