Gata de Ligă !

CS Universitatea s-a clasat pe locul trei la ultimul turneu amical al verii

Cupa Odorheiului, turneu amical ce a avut loc în acest weekend la Odorheiul Secuiesc, a reprezentat ultima repetiție a handbaliștilor de la CS Universitatea Suceava înaintea debutului Ligii Naționale, ce va avea loc sâmbătă, 4 septembrie.

Cu două înfrângeri și o victorie, echipa locală s-a clasat pe locul trei, după HC Odorhei și Energia Pandurii Tg. Jiu, iar impresia lăsată de „studenți” a fost una bună, astfel că noul sezon poate fi abordat cu încredere. În prima partidă, cea de vineri, când au dat piept cu Energia lui Vasile Stângă, sucevenii au cedat cu 33-36, după un joc pe care l-au dominat în prima repriză, 19-15, dar s-au văzut egalați și învinși în ultimele cinci minute. Ratările „studenților”, dar mai ales evoluția excelentă a portarului Sorin Bârză, au fost decisive în partida Universității Suceava cu gazda turneului, HC Odorhei. Conduși la pauză cu o diferență de trei goluri, 13-16, oamenii lui Bibirig nu au putut să întoarcă meciul în favoarea lor, la final tabela indicând o victorie la patru goluri a gazdelor, scor 27-23 pentru formația pregătită de Vlad Caba. Sucevenii s-au revanșat sâmbătă, în ultimul lor meci amical din această vară, victima fiind CSM Satu Mare, nimeni alta decât adversara din etapa a doua a Ligii Naționale. CS Universitatea s-a impus cu 42-32 (17-15), după un joc în care a impresionat în special în repriza secundă. Rezultatele complete înregistrate la Cupa Odorheiului: HC Odorhei – CSM Satu Mare 30 – 33 (16-17) Energia Pand. Tg. Jiu – CS U. Suceava 36 – 33 (15-19) CSM Satu Mare – Energia Pandurii Tg. Jiu 26 – 35 (18-19) HC Odorhei – CS Universitatea Suceava 27 – 23 (16-13) CSU Universitatea Suceava – CSM Satu Mare 42 – 32 (17-15) HC Odorhei – Energia Pandurii Tg. Jiu 35 – 28 (17-14) Clasament final: 1. HC Odorhei 4p 2. Energia Târgu Jiu 4p 3. CS Universitatea Suceava 2p 4. CSM Satu Mare 2p Jucătorul turneului: Goran Kuzmanoski (HC Odorhei) Cel mai bun portar: Sorin Bârză (HC Odorhei) Golgheterul turneului: David Munea (CSM Satu Mare)