Trei suceveni au fost arestați pentru că goleau conturile englezilor

> Costel Constantin Costea (fost Nițu), Petru Nistor (fost Calancea) și Ioan Pitic (fost Schipor) făceau parte dintr-o rețea transfrontalieră a căror membri clonau carduri bancare > Din rețea, au mai fost identificați câțiva suceveni, rămași în libertate, dar care n-au voie să părăsească localitatea
 

Judecătorii Tribunalului Suceava au fost de acord cu propunerea procurorilor DIICOT – Biroul Teritorial Suceava și au dispus arestarea preventivă, pentru 29 de zile, a lui Costel Constantin Costea (fost Nițu), Petru Nistor (fost Calancea) și Ioan Pitic (fost Schipor), toți din Suceava, implicați în mai multe ilegalități trasfrontaliere, „specialitatea casei” fiind fraudele cu carduri bancare. Brigada de Combatere a Crimei Organizate Suceava a intrat anul trecut, în luna februarie, în posesia unor informații ce pomeneau despre cei trei suceveni care, ca membri ai unei rețele transfrontaliere, își făceau de cap în Marea Britanie clonând cardurile bancare ale britanicilor. Mai precis, membrii grupului, stabiliți în Anglia, montau dispozitive „skimming” în fantele în care se introduc cardurile în ATM-uri, reușind astfel să obțină datele acestor carduri emise de diferite unități bancare din această țară. Folosind mai departe dispozitive de citire și scriere a benzii magnetice, confecționau clonele cu care, ulterior, membrii rețelei goleau conturile englezilor. „Acest grup infracțional organizat compus pe segmentul românesc a fost sprijinit în activitatea infracțională și de numiții B.V.A., C.V.M. și C.G.D., originari, de asemenea, din județul Suceava, în cauză fiind implicate și alte persoane, neidentificte încă”, a comunicat Marius Cazac, procurorul șef al Biroului Teritorial Suceava al DIICOT. Duminică „mai băiatule”, ieri „inculpat” Costel Constantin Costea, Petru Nistor și Ioan Pitic, împreună cu indivizii enumerați de procurorul șef Marius Cazacu, au fost reținuți duminică și au avut de dat câteva răspunsuri în cele 24 de ore ale ordonanței de reținere. Tot duminică, procurori DIICOT, lucrători ai Brigăzii de Combatere și ai Inspectoratului General de Poliție au efectuat 9 percheziții domiciliare, în urma cărora au strâns destule probe ca să fie siguri că nu greșiseră „omul”. Tot în 24 de ore, statutul celor trei arestați și al acelor câțiva parteneri pentru care s-a hotărât cercetarea în stare de libertate s-a schimbat de la „măi, băiatule” la cel de „inculpat”. Costea, Nistor și Pitic vor răspunde pentru constituire în grup infracțional organizat, deținere de instrumente de plată electronică falsificată în vederea punerii în circulație, punerea în circulație a acestora, efectuare de operațiuni financiare în mod fraudulos. Ceilalți, față de care s-a stabilit doar măsura de obligare de a nu părăsi localitatea de domiciliu, vor fi cercetați pentru sprijinire a unui grup infracțional organizat și deținere de echipamente sau instrumente de plată electronică falsificate.

Comentariile sunt închise.

Crainou.ro nu este responsabil juridic pentru continutul textelor postate cu titlul de comentariu. Responsabilitatea pentru continutul comentariilor revine, in exclusivitate, autorilor. Comentariile nesemnate (sau neinsotite de o adresa de e-mail valida!), comentariile injurioase, calomnioase, ilegale (antisemite, xenofobe, rasiste etc.) sau fara legatura cu subiectul nu vor fi publicate!

SUMARUL EDIȚIEI