Drumarii de la „naționale” spun că sunt pregătiți pentru intervențiile pe timp de iarnă

Secția „Drumuri Naționale” Suceava este pregătită pentru a înfrunta iarna. O situație prezentată de conducerea unității arată că la intervenție pot ieși 30 de autospeciale, dintre care 17 închiriate. Utilajele proprii sunt echipate și pregătite la bazele din Suceava, Fălticeni, Rădăuți și Ilișești, echipamentele închiriate stând la dispoziție, prin comandă, în proporție de 50 la sută. Diferența urma a intra în bază odată cu semnarea contractului cu Direcția de Drumuri și Poduri Iași.
 

De asemenea, în stoc se aflau circa 3500 de tone de nisip, adică peste jumătate din necesarul pentru luni 5 luni de iarnă normală. Pregătite au fost în jur de 400 de tone de sare, respectiv aproape 12% din total, precum și 33 de tone combustibili. Această din urmă cantitate poate asigura necesarul pentru 14 zile de intervenție continuă. La prima ninsoare din acesta an, președintele Consiliului Județean, Gavril Mîrza, și-a exprimat nemulțumirea față de modul în care acționează lucrătorii de la Drumuri Naționale, blocaje înregistrându-se atunci în zonele Cumpărătura și Ilișești. Domnia sa își exprima nedumerirea că respectivii factorii de răspundere sunt luați prin surprindere, deși se știe că, în județul Suceava, „iarna începe de la jumătatea lui octombrie”. Dl Mîrza a făcut apel ca aceștia să-și facă datoria și să nu creeze disconfort în trafic, atât localnicilor, cât și conducătorilor auto din țară sau străini, aflați în tranzit.

Comentariile sunt închise.

Crainou.ro nu este responsabil juridic pentru continutul textelor postate cu titlul de comentariu. Responsabilitatea pentru continutul comentariilor revine, in exclusivitate, autorilor. Comentariile nesemnate (sau neinsotite de o adresa de e-mail valida!), comentariile injurioase, calomnioase, ilegale (antisemite, xenofobe, rasiste etc.) sau fara legatura cu subiectul nu vor fi publicate!

SUMARUL EDIȚIEI