Inginerii sunt căutați pe piața suceveană a muncii

184 de absolvenți au fost încadrați în urma Bursei locurilor de muncă organizată de Agenția Județeană pentru Ocuparea Forței de Muncă acum o lună de zile și destinată acestei categorii.
 

Potrivit directorului executiv al instituției, Constantin Șuvăr, 27 dintre cei care și-au găsit o slujbă au studii superioare, 73 – liceul sau școli postliceale, 76 au absolvit școala profesională, iar 8 sunt absolvenți de școală generală. Dintre absolvenții cu facultate, au avut succes inginerii de automatică și calculatoare, energetică industrială, cei mecanici și de industrie alimentară, precum și administratorii de rețele de calculatoare. Deținătorii de diplome de studii medii sau școală profesională au fost angajați în posturi de vânzător, muncitor necalificat, operator mașini, lăcătuș mecanic, tâmplar universal sau operator calculator. La Bursa locurilor de muncă pentru absolvenți au participant 131 de agenți economici, care, pentru cele 1128 de persoane aflate în căutarea unui loc de muncă (650 absolvenți), au scos la bătaie 1049 de locuri de muncă.

Comentariile sunt închise.

Crainou.ro nu este responsabil juridic pentru continutul textelor postate cu titlul de comentariu. Responsabilitatea pentru continutul comentariilor revine, in exclusivitate, autorilor. Comentariile nesemnate (sau neinsotite de o adresa de e-mail valida!), comentariile injurioase, calomnioase, ilegale (antisemite, xenofobe, rasiste etc.) sau fara legatura cu subiectul nu vor fi publicate!

SUMARUL EDIȚIEI