Anual comemorăm ziua tragediei de la Cernobyl. Anul acesta se împlinesc 40 de ani de la catastrofa ce a zguduit întreaga lume. Îi comemorăm pe toţi cei ce au căzut jertfă acelei tragedii, cât şi pe cei care au participat la lichidarea consecinţelor ei.
La liceul din Cupca am organizat mai multe expoziţii cu ziare, cărţi, reviste, fotografii ce conţin materiale despre acel eveniment tragic. Câţiva elevi, membri ai comitetului şcolăresc, au recitat câteva versuri despre Cernobyl, publicate în ziarele noastre. Elevii claselor mari au privit un film documentar despre urmările acestei tragedii.
Cu bucheţele de flori, luminiţe şi candeluţe mici elevii din diferite clase au comemorat amintirea tuturor celor ce şi-au pierdut viaţa în vremea, dar şi pe urma tragediei nucleare. Am depus flori, am aprins lumânări, am păstrat momente de reculegere lângă cele două morminte aflate alături de capeliţa înălţată de săteni în memoria victimelor staliniste. În capeliţă s-au aprins lumânări şi s-au rostit rugăciuni pentru sufletele celor trecuţi prea devreme în altă lume.
Activ s-au încadrat în organizarea acestor măsuri comemorative membri ai comitetului şcolăresc şi membri cercului de „Tinerii muzeografi” de la liceul din Cupca. (ELEONORA SCHIPOR)




























Comentarii