> „În contextul creşterii costului vieţii, o taxă calculată strict pe persoană, fără un plafon, poate genera o povară excesivă pentru familiile numeroase care împart aceeaşi locuinţă, afectând capacitatea acestora de a-şi onora obligaţiile fiscale” este de părere viceprimarul Dan Ioan Cuşnir
Autorităţile administraţiei locale din municipiul Suceava au în vedere modificarea prevederilor Regulamentului de stabilire şi administrare a taxei de salubritate, aprobat în şedinţă de pe 23 decembrie a Consiliului Local.
Astfel, în completarea articolului 14, este introdusă prevederea conform căreia „persoanele fizice sunt obligate la plata taxei de salubrizare în funcţie de numărul locatarilor existenţi la adresa pentru care se datorează această taxă, dar nu pentru mai mult de 4 (persoane inclusiv)”.
Conform unui proiect de hotărâre supus aprobării deliberativului municipal în şedinţa din ianuarie, introducerea plafonării taxei salubritate pentru un număr de maxim 4 persoane „are rolul de a corecta o omisiune de redactare din actul normativ iniţial, fără a se aduce modificări de fond mecanismului de calcul al taxei”.
Iniţial, regulamentul stipula că „taxa de salubritate va fi achitată de către toţi locuitorii municipiului Suceava”, precum şi de către persoanele fizice care deţin în proprietate un imobil cu destinaţia de locuinţă pe raza oraşului, „indiferent dacă aceştia nu au domiciliul sau reşedinţa în localitatea Suceava”.
„În contextul creşterii costului vieţii, o taxă calculată strict pe persoană, fără un plafon, poate genera o povară excesivă pentru familiile numeroase care împart aceeaşi locuinţă, afectând capacitatea acestora de a-şi onora obligaţiile fiscale” se arată în referatul de aprobare a propunerii legislative, semnat de viceprimarul Dan Ioan Cuşnir.
În şedinţa ordinară din 28 ianuarie a legislativului municipal, ar urma să fie modificată şi hotărârea privind stabilirea taxelor şi impozitelor locale, adoptată tot pe 23 decembrie.
Autorul proiectului de completare este primarul Vasile Rîmbu, el propunând ca persoanele fizice să achite o taxă de salubritate de „25 de lei de persoană şi lună, dar numai mult de 100 de lei pe lună pentru fiecare unitate de locuit”.
În şedinţa de la finele anului 2025, în cazul contribuabililor persoane fizice, Consiliul Local aproba o taxă de 25 de lei/persoană/lună, adică de 300 de lei de persoană pentru întregul an 2026.
În 2025, sucevenii au plătit 15 lei de persoană/lună, adică 180 de lei pe an, creşterea de la un an altul fiind de 66,6%.
De scutiri de la achitarea taxe de salubritate beneficiază veteranii de război şi văduvele necăsătorite ale acestora, persoanele persecutate din motive politice şi etnice şi persoanele încadrate în grad de handicap grav cu asistent personal şi cele cu grad de handicap accentuat.
























Comentarii