S-a stabilit tema de proiectare pentru parcarea supraterană de pe strada Ştefan Tomşa, de lângă Primăria Municipiului Suceava, a făcut cunoscut ieri, într-o conferinţă de presă, Ion Lungu. Conform edilului-şef, parcarea supraetajată va avea minimum 200 de locuri şi va fi dotată cu staţii de încărcare pentru autoturismele electrice şi cele hibrid, camere de supraveghere video, bariere de acces, sisteme de senzori pentru asigurarea intrării-ieşirii autovehiculelor şi sisteme de iluminat şi de afişaj.
„Parcarea va fi dotată cu sistem automat pentru acces şi funcţionarea în siguranţă a circulaţiei, precum şi cu un sistem de gestionare smart, cu afişaj electronic pentru informarea rapidă a utilizatorilor” a spus Lungu, precizând că plata se va face prin intermediul casei automate, contravaloarea staţionării nefiind achitată la taxator. Totodată, sunt prevăzute rampe de acces auto pe dublu sens, căi de acces pietonale fixe, căi de acces pietonale mobile, scări, lifturi şi spaţii de parcare pentru persoane cu dizabilităţi, grupuri sanitare, cabină pentru personal de pază, spaţii tehnice şi spaţii adiacente. De asemenea, va fi disponibil şi un spaţiu de parcare a bicicletelor. Iluminatul se va face cu instalaţii pe stâlpi stradali în sistem clasic de alimentare cu energie electrică, iar programul de funcţionare va fi non-stop.
„Dorim să facem o parcare supraterană modernă şi sper ca acest lucru să se întâmple cât mai repede” susţine Lungu. Atât pentru parcarea supraterană de pe strada Ştefan Tomşa, cât şi pentru cea care se va construi în cartierul Obcini, specialiştii fac evaluări în vederea acordării de despăgubiri pentru sucevenii ale căror garaje urmează a fi dărâmate. Primarul Ion Lungu menţionează că aceste compensaţii financiare nu erau obligatorii, putându-se face şi exproprieri pe caz de utilitate publică. În plus, respectivii afectaţi vor avea parte şi de câte un loc gratuit în noile amenajări supraetajate pentru parcarea autovehiculelor.
























Comentarii