CSU Suceava a încheiat primul tur cu o victorie concludentă în faţa echipei CSU Galaţi

> Într-un meci din etapa a V-a, CSU Suceava – CSU Galaţi 33-24 (18-11)

Runda a V-a a seriei A a Diviziei A de handbal masculin a programat pentru CSU Suceava întâlnirea cu CSU Galaţi. Meciul s-a disputat ieri în sala „Dumitru Bernicu” şi s-a încheiat cu scorul de 33-24 (18-11) în favoarea gazdelor.

Începutul întâlnirii a fost extrem de echilibrat, până la jumătatea primei reprize marcându-se foarte puţine goluri. Odată cu trecerea timpului, elevii antrenorului Adrian Chiruţ s-au „încălzit” şi diferenţa pe tabela de marcaj în favoarea lor a început să crească. La pauză a fost 18-11, însă diferenţa putea fi mai consistentă, gazdele ratând numeroase oportunităţi de a înscrie.

Începutul părţii secunde a fost unul la fel de „subţirel” pentru suceveni ca cel al primei părţi. La scorul de 20-17, tehnicianul gazdelor a cerut time-out şi şi-a dojenit puţin jucătorii. Intervenţia antrenorului Adrian Chiruţ a avut efect şi CSU Suceava a dat drumul la faza de contraatac.

Scorul final al partidei CSU Suceava – CSU Galaţi a fost 33-24, dar ecartul ar fi putut fi mai mare. Din păcate, gazdele au avut şi două accidentări destul de serioase, Leordean şi Pintilei părăsind terenul pe braţe.

(Foto: ADRIAN POPOVICI)