Rugbi, Divizia Naţională

CSM Bucovina Suceava a pierdut cu ghinion la CSUAV Arad

> Într-un meci din etapa a IV-a, CSUAV Arad – CSM Bucovina Suceava 12-6 (0-6)

CSM Bucovina Suceava a avut cea mai lungă deplasare din acest sezon competiţional în runda a IV-a, când a evoluat pe terenul celor de la CSUAV Arad. Meciul a fost unul aprig disputat având momente foarte încinse uneori şi s-a încheiat cu scorul de 12-6 în favoarea gazdelor.

Sucevenii au condus la pauză cu 6-0 graţie punctelor marcate de Sabin Creţu din două lovituri de pedeapsă. În repriza secundă gazdele au marcat un eseu netransformat şi au redus din handicap pentru 5-6. După acest moment lucrurile s-au „aprins” şi jucătorii celor două formaţii s-au contrat. Arădenilor le-a fost acordat pe final un eseu de penalitate şi scorul a devenit 12-6 în favoarea lor. Deşi au presat în ultimele minute, sucevenii au avut ghinion şi s-au oprit la doar un metru de ţintă în terenul advers şi scorul final a rămas nemodificat.

„A fost mare păcat că ne-am întors dintr-o deplasare aşa de lungă doar cu un punct. Nu am avut noroc, iar gazdele au avut şi un arbitraj favorabil. Avem foarte multe accidentări şi probabil ne vom prezenta cu o cu totul altă echipă la meciul cu CSM Galaţi”, a declarat antrenorul Marius Colţuneac.