Handbal masculin, Liga Naţională

CSU Suceava, în pofida victoriei cu HC Buzău, a retrogradat în Divizia A

Echipa de handbal a Universităţii Suceava a terminat sezonul cu o victorie în faţa propriilor spectatori, una care nu a schimbat cu nimic faptul că a retrogradat din Liga Naţională. Meciul de la sala „Dumitru Bernicu” mai avea miză doar pentru oaspeţii de la CS HC Buzău 2012, care aveau nevoie de cele trei puncte pentru a termina pe unul din cele două locuri ce îi menţineau direct în Liga Naţională.

Universitarii s-au despărţit de propriii suporteri cu o victorie cu scorul de 27–26, dar au terminat play-out-ul pe locul cinci, poziţie retrogradabilă direct. Oaspeţii au început mai bine acest meci şi după opt minute s-au distanţat la patru goluri, profitând de spaţiile găsite uşor în apărarea suceveană. Până la pauză, universitarii au alergat după egalare, iar în ultimele patru minute au marcat de trei ori la rând şi au intrat la vestiare la scorul de 13–13.

Partea a doua a fost una tensionată, în care buzoienii au încercat să se distanţeze, dar Universitatea s-a apărat exemplar şi a reuşit din nou egalarea în minutul 44, un minut mai târziu trecând pentru prima dată în avantaj. Încurajaţi de suporteri, elevii lui Adi Chiruţ au gestionat foarte bine fazele, iar cu şase minute înainte de final s-au dus la trei goluri, 24–21. Buzoienii s-au apropiat la un gol, dar Universitatea şi-a păstrat avantajul până la fluierul final, scor 27–26.

„Este o victorie cu gust amar, dar echipa noastră a demonstrat că are valoare. Păcat de ultima parte a campionatului, în care cred că jucătorii noştri au avut un blocaj psihic plus alte probleme adunate de-a lungul timpului. Nu trebuie să căutăm acum scuze şi cred că unul dintre principalii vinovaţi sunt eu. A fost un sezon ratat, ce a eclipsat negativ celelalte două sezoane frumoase din urmă, în care au fost greutăţi mai mari decât acum. Este păcat, pentru că această retrogradare minimizează tot ce-am făcut bun până acum, dar asta e viaţa, s-a dus o etapă din viaţa mea şi a echipei. Eu sunt mulţumit pentru că am muncit aici la Suceava, aici unde m-am format şi am jucat. Am făcut tot posibilul să fie bine, în condiţiile care au fost, dar în viaţa de sportiv vin şi episoade mai puţin plăcute”, a declarat după meciul de ieri antrenorul Adrian Chiruţ.

Universitatea Suceava a folosit un lot format din sportivii: Eduard Duman, Iulian Andrei, Gabriel Burlacu (2), Cristian Adomnicăi, Adrian Târzioru, Florin Ciubotariu (2), Dorin Dragnea (4), Andrei Olariu (1), Alin Petrea, Alexandru Ionescu, Bogdan Şoldănescu, Cătălin Costea (1), Oancea Maxim (9), Radisav Lakovic (5), Bogdan Baican (3) şi Mihai Sandu.

În urma rezultatelor din ultima etapă a play-out-ului, Minaur Baia Mare şi CSM Bacău se menţin direct în Liga Naţională, Făgăraş şi Buzău vor merge la barajul de menţinere sau promovare, iar Suceava şi Cluj se duc în Divizia A.