Primarul Sucevei, Ion Lungu, a anunţat, miercuri, că în 2019 va aloca fonduri de cofinanţare pentru reabilitarea a 10.000 de apartamente în municipiul Suceava, apreciind că locatarii şi asociaţiile de proprietari vor accesa proiectul finanţat de Ministerul Dezvoltării Regionale, la care finanţarea locală este de 40%, din care 30% municipalitatea, iar 10% asociaţiile de proprietari.
Primarul a spus că, din cele 106 asociaţii de proprietari eligibile, 59 au anunţat că nu doresc, iar 47 că sunt de acord; dar că din cele 47 doar 21 au semnat contractul de mandat.
„La propunerea asociaţiilor de proprietari am decis să facem un grup de lucru, de inventariere a situaţiilor din teren, cu oameni de specialitate din Primărie şi din asociaţii de proprietari, să mergem să vedem în ce fază sunt, pentru că sunt multe probleme punctuale” a menţionat primarul.
El a spus că este un proiect la care ţine pentru că va face ca apartamentele să mai fie viabile încă o generaţie, întrucât sunt făcute şi lucrări de consolidare.
Primarul a arătat că acum sunt îndeplinite condiţii pentru reabilitarea a 3.815 apartamente, dar va include în buget bani pentru confinanţarea a 10.000 de apartamente.
El şi-a exprimat încrederea că se vor alătura acestui proiect şi alte asociaţii de proprietari. (N.B.)
























Comentarii