Handbal masculin, Liga Naţională

CSU Suceava a învins „lanterna roşie” U Cluj

> În etapa a XI-a, U Cluj – CSU Suceava 26-31 (14-14)

În etapa cu numărul 11 a Ligii Naţionale de handbal masculin, echipa Universităţii Suceava a reuşit a doua victorie din acest tur de campionat, 31–25, pe terenul „lanternei roşii”, Universitatea Cluj. După două minute de tatonare, sucevenii au marcat de cinci ori la rând şi s-au dus la cinci goluri, avantaj pe care l-au avut şi după primul sfert de oră. Pe fondul mai multor ratări ale elevilor lui Adi Chiruţ şi Iulian Andrei, gazdele au reuşit să se apropie şi să intre la vestiare la scorul de 14-14.

În partea a doua, după 9 minute, sucevenii aveau două goluri avans, dar au urmat opt minute foarte bune, în care au înscris de cinci ori la rând şi s-au dus astfel la 7 goluri. Cea mai mare diferenţă de scor a fost înregistrată cu 9 minute înainte de final, când Suceava avea 27–19, iar până în minutul 60, clujenii au reuşit să se apropie la doar cinci goluri.

„Cel mai important este c-am câştigat cele trei puncte şi ne-am îndeplinit obiectivul pentru acest meci. Totuşi, în unele momente, când trebuia să ne distanţăm decisiv, ne-am relaxat şi am intrat în jocul unui adversar cu mulţi jucători tineri, dar ambiţioşi. Când am accelerat s-a văzut diferenţa de valoare şi nu s-a pus problema victoriei. Din păcate avem şi o accidentare după această partidă, Lakovic ajungând la spital după ce a căzut şi are probleme la un deget de la braţul de aruncare. Sper să nu fie fractură, deoarece era singurul stângaci de pe extrema dreaptă, având în vedere că Olariu este şi el accidentat”, a explicat antrenorul Adrian Chiruţ.

În meciul de la Cluj, pentru Universitatea Suceava au marcat sportivii: Burlacu (2), Adomnicăi (2), Tîrzioru (8), Ciubotariu (4), Lupu (1), Ionescu (1), Şoldănescu (1), Costea (3), Oancea (3), Lakovic (3) şi Mihai Sandu (3).

CSU Suceava a avut şi momente foarte bune, dar şi minute de lipsă de orientare. Importantă a fost mobilizarea grupării pregătite de Adrian Chiruţ şi Iulian Andrei, precum şi revenirea pe teren a lui Gabriel Burlacu.

În următoarea etapă, sâmbătă, 1 decembrie, CSU Suceava va avea un nou meci foarte important pentru puncte, pe teren propriu, cu CSM Bacău.

Rezultate consemnate în etapa a XI-a:

CSM Focşani 2007 – AHC Dobrogea Sud   25–27

CSM Făgăraş – Steaua Bucureşti                  22–28

CSM Bacău – Politehnica Timişoara             22–26

CS Universitatea Cluj – CSU Suceava           25–31

Potaissa Turda – Dunărea Călăraşi              26–29

Din această rundă au mai rămas de jucat partidele CSM Bucureşti – Minaur Baia Mare, Dinamo Bucureşti – CS HC Buzău 2012