Fotbal, Liga a II-a

Foresta Suceava a pierdut dintr-un penalti inventat de arbitru, în minutul 90, meciul cu Juventus Bucureşti

> Într-un joc contând pentru etapa a XVII-a, Foresta Suceava – Juventus Bucureşti 1-2

Vremea primăvăratică din acest sfârşit de noiembrie a adus mulţi spectatori în tribunele stadionului „Areni” la meciul de ieri, din cadrul etapei a XVII-a a Ligii a II-a de fotbal. Iubitorii jocului cu balonul rotund au venit la stadion în dorinţa de a vedea revenirea grupării sucevene în disputa cu liderul Juventus Bucureşti, după o perioadă mai modestă.

foresta-sv-juventus-1-21-novPartida a început cu un moment de reculegere ţinut în memoria fostului mare fotbalist Didi Prodan şi cu un cor de fluierături când crainicul stadionului a anunţat prezenţa în tribune a preşedintelui FRF, Răzvan Burleanu.

Avertizat de forţa ofensivă a grupării bucureştene, antrenorul sucevenilor, Cristi Popovici, a gândit pentru echipa sa o formulă cu un singur vârf de atac şi cu cinci mijlocaşi. Deşi arăta „beton” în proiect, apărarea gazdelor a cedat chiar în minutul 2, când Florin Cazan a prins un şut bun de pe partea dreaptă a atacului bucureştenilor, mingea deviată prinzându-l ieşit din poartă pe portarul Hânţăscu. Golul a semănat cu cel primit de Foresta Suceava în meciul cu Steaua din Cupa României, „veteranul” Semeghin nefiind dublat de Drugă pe faza de apărare.

La 0-1, echipa gazdă nu a cedat şi a egalat în minutul 13 prin tânărul Dănilă, acesta fructificând cu o reluare ciudată centrarea lui Drugă. Meciul s-a „stricat” în minutul 23, când atacantul sucevenilor Marius Matei are o intervenţie „nefericită” şi este eliminat de arbitrul Lucian Rusandu.

Cu un om în minus pe teren, Foresta Suceava s-a făcut „arici” în propria jumătate de teren şi a încercat să scoată punctul stabilit de remiza indicată pe tabela de marcaj din minutul 13. Portarul Hânţăscu s-a „scos” după golul încasat în debut de meci după ce a respins peste bară un balon pe care scria 1-2.

După pauză, jocul a păstrat aceleaşi coordonate, cu Juventus Bucureşti în atac şi Foresta Suceava în defensivă. Incomodaţi de terenul greu, oaspeţii nu au găsit deloc soluţii în ofensivă. Ei au fost „ajutaţi” pe final de joc de arbitrul Rusandu care a început să le acorde câte o lovitură liberă din apropierea careului. Acestea nu au reprezentat o problemă pentru fundaşii suceveni, însă lovitura de la 11 metri acordată în minutul 90 a fost o problemă. La un balon lung, atacantul bucureştean a căzut de lângă un fundaş sucevean şi arbitrul de centru, care abia aştepta, a dictat penalti. Chipirliu a marcat în huiduielile spectatorilor suceveni şi a făcut în zeflemea un tur de stadion fiind „încurajat” de sucevenii care s-au urcat pe garduri în semn că-l vor primi cu flori când va reveni în Bucovina.

Foresta Suceava a pierdut nemeritat disputa cu Juventus Bucureşti, dar jocul ar fi arătat cu totul altfel dacă Marius Matei era mai „atent” în minutul 23.