„Galop de sănătate” pentru CSU Suceava în meciul cu CSM Satu Mare

> Într-o partidă contând pentru etapa a X-a, CSU Suceava – CSM Satu Mare 37-21 (19-11)

CSU Suceava a făcut „show” la revenirea în sala Liceului Sportiv. Echipa antrenată de Adrian Chiruţ s-a impus lejer în faţa celor de la CSM Satu Mare, cu scorul de 37-21, într-un meci contând pentru etapa a X-a a Ligii Naţionale de handbal masculin.

Încurajaţi frenetic din tribune, universitarii au început în forţă confruntarea cu penultima clasată, iar până la jumătatea primei reprize s-au desprins la patru goluri pe tabela de marcaj, după ce Preda a punctat pentru scorul de 9-5.

Cu portarul Şelaru în zi de graţie şi cu o extremă dreaptă, Ciubotariu, în formă maximă pe contraatac, gazdele au intrat la pauză cu un avantaj de opt goluri pe tabela de marcaj, scor 19-11.

În debutul părţii secunde, Şelaru a fost din nou de netrecut timp de şase minute, iar colegii săi din ofensivă au majorat diferenţa la 25-11, în urma unui contraatac purtat de Preda. În pofida celor două time-out-uri disperate solicitate de banca tehnică a ardelenilor, echipa suceveană şi-a continuat „galopul de sănătate”, astfel că, în minutul 44, Adi Tîrzioru a dus scorul la 34-16, aceasta fiind şi cea mai mare diferenţă înregistrată între cele două combatante.

CSU Suceava – CSM Satu Mare s-a terminat 37-21, iar universitarii au consemnat cea mai categorică victorie din actualul sezon competiţional şi au urcat pe locul 7 în Liga Naţională.

CSU Suceava: Şelaru, C. Tcaciuc – Ciubotariu (9 goluri), Burlacu (6 goluri), Sipka (4 goluri), Preda (4 goluri), Tîrzioru (3 goluri), Puljizovic (3 goluri), Olariu (2 goluri), Petrea (2 goluri), Costea (2 goluri), Baican (2), C. Bursuc, I. Tcaciuc, Polocoşer şi Şoldănescu. Antrenori: Adrian Chiruţ şi Iulian Andrei.

CSM Satu Mare: Cioroiu, Orban – Lazic (10 goluri), Olah (5 goluri), Munea (3 goluri), Rogoz (1 gol), Morar (1 gol), Crăciun (1 gol), Mateş, Bejinariu, Suciu, Avramescu, Dinescu, Stan, Ungar. Antrenor: Iulian Varady şi Albert Kibedi.