Imunizarea nou-născuţilor împotriva rubeolei, oreionului şi rujeolei cu vaccinul ROR se va putea realiza, fără probleme, până la finele anului, întrucât Direcţia de Sănătate Publică (DSP) Suceava a mai primit, în această lună, 15.000 de doze de vaccin.
Directoarea adjunctă a DSP, dr. Cătălina Zorescu, a informat, ieri, că vaccinul este necesar mai ales că în acest an s-au înregistrat mai multe cazuri de rujeolă, în comunităţi în care gradul de vaccinare este extrem de scăzut, precum şi destule cazuri de oreion. Astfel, dr. Zorescu spune că anul acesta s-au înregistrat 46 cazuri de rujeolă, 37 fiind în mediul rural, din care 32 au fost confirmate prin investigaţii de laborator. Ele au apărut în comunităţi în care peste 90% din copii nu erau vaccinaţi. Un focar cu patru cazuri a fost depistat la Pojorâta, celelalte cazuri fiind în zona Câmpulung şi în localităţi din jurul Sucevei. Dr. Zorescu a mai precizat că nu au mai fost raportate cazuri de rujeolă în ultimele două săptămâni.
Refacerea stocurilor de vaccin hexavalent este absolut necesară
În ce priveşte vaccinul hexavalent, dr. Zorescu a spus că ministerul de resort a promis că va rezolva problema în curând, în luna iulie, la medicii de familie din judeţul Suceava figurând 2800 de doze, repartizate neuniform. În acest context, spune medicul, este absolut necesară refacerea stocurilor de vaccin hexavalent.
Acest vaccin este administrat, prin programul naţional de imunizări, copiilor cu vârste de până la un an, pentru prevenirea difteriei, tetanosului, tusei convulsive (pertussis), a hepatitei de tip B, poliomielitei, dar şi unor infecţii invazive. Vaccinarea copiilor se face la vârsta de 2 luni, la 4 luni şi la 11 luni.
























Comentarii