Rapid CFR Suceava, la a treia remiză consecutivă

fotbal rapid sv 14 martie> Într-un meci din etapa a XXII-a a Seriei I, Ceahlăul Piatra Neamţ – Rapid CFR Suceava 0-0

Runda cu numărul XXII a Seriei I a Ligii a II-a de fotbal a adus faţă în faţă formaţiile Ceahlăul Piatra Neamţ şi Rapid CFR Suceava. Aşa cum am mai amintit, cele două echipe se cunoşteau foarte bine, mai ales că au disputat şi o mulţime de amicale, dar şi datorită faptului că antrenor principal la gruparea suceveană este nemţeanul Costel Ilie.

În aceste condiţii, disputa dintre Ceahlăul Piatra Neamţ şi Rapid CFR Suceava a fost extrem de tacticizată, fiecare echipă dorind să închidă culoarele spre propria poartă şi să încerce o surpriză pe un contraatac sau în urma unei faze fixe. Prima repriză a fost dominată uşor de suceveni, însă ocaziile de poartă au fost foarte puţine. La cea mai importantă dintre ele, noul vârf de atac al oaspeţilor, Boiciuc, a ratat, trimiţând un şut puţin pe lângă buturile nemţenilor.

În repriza secundă, după încă un şut bun al lui Boiciuc, gazdele au preluat iniţiativa, „presând” defensiva sucevenilor cu mai multe cornere. După 90 de minute de joc „steril”, partida dintre Ceahlăul Piatra Neamţ şi Rapid CFR Suceava s-a încheiat nedecis, 0-0, oaspeţii ajungând la a treia remiză consecutivă în acest an. Pentru Rapid CFR Suceava urmează disputa din 19 martie cu Rapid Bucureşti, liderul Seriei I, un meci în care, să fim sinceri, a patra remiză nu ne-ar deranja foarte mult.

Ceahlăul Piatra Neamţ: Al. Barna (cpt.) – Cerra, Castells, Napoli, P. Galan, Hidalgo, B. Gomis, Lupei, Mitrofan, Mendy, Margină. Rezerve: Novara – Copoţ-Barb, Nedelcu, Drăghiceanu, Amariei, Rodriguez, Bamba.

Antrenor: Stafano Maccoppi.

Rapid CFR Suceava: Hânţescu – D. Bălan (cpt.), Dudea, Velescu, I. Plămadă – Gheorghiciu, Aeroaiei, Sfrijan, G. Apostol – Boiciuc, M. Negru. Rezerve: Niga – D. Ciobanu, V. Dănilă, Ad. Vornicu, Jitariuc, Tudorache, T. Galan.

Antrenor: Costel Ilie.

Arbitru: Paul Unimatan (Zalău); asistenţi: Cristian Nicolae Lucaci şi Radu Despa (ambii din Baia Mare).