Simona Halep, ca un pitbull în optimi, la Cincinnati, cu Andrea Petkovici

Românca Simona Halep a avut un joc extraordinar în partida cu nemţoaica Andreea Petkovic din optimile turneului de la Cincinnati. Poate cel mai frumos meci al ei din acest an.

A pierdut primul set 4-6, şi la 2-3 în cel de al doilea părea că se repetă situaţia de la Toronto. Simona a acuzat din nou crampe musculare şi a avut iar nevoie de ajutorul terapeutului.

A strâns apoi din dinţi, înverşunată, sigură, exactă şi a jucat un tenis major, exemplar, în faţa unei jucătoare care a făcut absolut totul pentru a câştiga. Cu o voinţă de fier însă, Simona a câştigat setul doi, apoi primele două game-uri din cel decisiv. Pentru scurt timp, Petkovic a părut că iese din transă şi a egalat, 2-2, apoi n-a mai ştiut de ea.

Lovitură câştigătoare după lovitură câştigătoare, tenismena din România, ca un pitbull cu fălcile încleştate de adversar, a câştigat al treilea set cu 6-2 şi s-a calificat în sferturi.

Cu un cap mai înaltă decât Halep, Andreea Petkovic a ieşit din teren în lacrimi, părând că suferă atât din punct de vedere fizic, dar mai ales psihic.