Fotbal, Europa League

Norvegienii Rosenborg taie Stelei şi cheful de Europa League

steaua rosenberg> 0-3, joi seară, pe Arena Naţională, în play-off-ul competiţiei

Doar o minune sau un joc cum nu a arătat că ar fi în stare o mai poate salva pe Steaua, în retur, de ruşinea de a nu trece anul acesta nici măcar de play-off-ul Europa League.

Joi seară, norvegienii de la Rosenborg le-au tras steliştilor un categoric 0-3. Oaspeţii, veniţi în cel mai bun caz pentru un egal sau o înfrângere la un gol distanţă, au practicat un fotbal simplu, clasic, fără dantele sau vedetisme şi au plecat acasă fericiţi.

Steaua a fost învinsă categoric, culmea, după ce o repriză şi jumătate a controlat partida. A avut în prima repriză ocazii cu nemiluita, chiar din min. 1, prin Chipciu, Papp, Muniru, Tade, apoi în repriza a doua iar prin Chipciu, Stanciu şi din nou prin Tade, dar steliştii s-au dovedit impotenţi în a marca. Parcă ar avea cu cine, dar nu pot, parcă-parcă, dar nu le-a ieşit nimic şi din cauza unui „mijloc” ce s-a arătat joi seară dezorientat şi fără eficienţă.

După o oră de joc în care gazdele au avut „n” şanse de gol şi au ieşit rar din careul lor, norvegienii de la Rosenborg păreau foarte mulţumiţi cu un scor alb, dar pentru că era loc, au profitat. Simplu şi inteligent.

În min. 61, Mikellsen marchează primul gol trăgând pe lângă Papp. Chipciu trage în bară în min. 64, apoi Helland aflat într-un ofsaid cât „casa” trece de Guilherme şi este lăsat de tuşier să înscrie a doua oară pentru norvegieni.

Suporterii cer din nou demisia lui Rădoi, rămas „interzis” de UEFA, după fereastra unei loje din tribună. În public frustrările sunt maxime, speranţele de mai bine pentru echipa roş-albastră, minime.

Scorul final al partidei este stabilit în minutele de prelungire chiar de căpitanul echipei Rosenborg, Jensen. Lăsat nemarcat în careul steliştilor, el îl învinge încă o dată pe Cojocaru şi taie elanul campioanei României şi de Europa League.

Elegant şi meritat, norvegienii pleacă la cabine în aplauzele românilor aflaţi în tribunele Arenei Naţionale.

Rădoi şi-a dat demisia

După partida cu Rosenborg, Mirel Rădoi dădea replica tribunelor şi declara că nu-şi va da demisia de la Steaua, ci va rămâne şi pentru retur.

Ieri dimineaţă însă, antrenorul din ultimele trei luni al steliştilor a intrat în şedinţă cu Gigi Becali şi s-a răzgândit: demisionează.

La rândul său, şi Becali anunţase iniţial că Rădoi are credit nelimitat la echipă în condiţiile în care el avea pe listă jucători de dat afară sau cărora intenţiona să le taie din salarii. Umilinţa de 0-3 cu Rosenborg l-a întărit însă pe patron în despărţirea de finul Mirel Rădoi.

De Steaua vor continua să se îngrijească mai departe Massimo Pedrazzini şi Nicolae Dică, până când Becali va găsi un nou tehnician principal.

Pe lista lui ar fi deja Costel Gâlcă, Mihai Teja sau Mihai Stoichiţă.