În „Săptămâna altfel”, la CN „Petru Rareş” Suceava

Simulare CanSat

20150409_111118La finele săptămânii trecute, la Colegiul Naţional „Petru Rareş” Suceava s-a desfăşurat simularea practică a Concursului Naţional CanSat faza naţională, eveniment găzduit de oraşul de pe Bega la începutul acestei luni. Finaliştii concursului, despre care v-am mai informat, echipaj format din elevii Tudor Andronic, Alexandru Hânţescu, Emanuel Tabără (toţi trei de la CN „Petru Rareş”) şi Răzvan Ghiarasim (CN „Ştefan cel Mare”), coordonaţi de prof. Victor Şutac, preşedintele Societăţii Ştiinţifice „Cygnus” – centru UNESCO, au dorit să simuleze concursul de la Timişoara şi pentru reprezentanţii mass-media locale, care nu au putut fi prezenţi în Banat, la faţa locului. „Demonstraţia la care aţi asistat se subînscrie contextului educaţional mai larg al săptămânii «Şcoala altfel», competiţia CanSat înglobând de altfel câteva materii principale de învăţământ studiate în şcoală, precum matematică, fizică, astronomie şi alte domenii de cercetare conexe. Prin calificarea la etapa 20150409_113549internaţională a CanSat de la Lisabona, din vara acestui an, faza naţională de la Timişoara a fost ca o recompensă faţă de elevii noştri pentru efortul depus în conceperea şi mai apoi testarea cu succes a mini-satelitului meteo. Şi pentru mine, în calitate de coordonator al proiectului NEXUS, este o mare realizare. Iar prin participarea la Lisabona, elevilor li deschid la nivel internaţional porţi nebănuite în cunoaşterea ştiinţifică. După cum vedeţi, elevii noştri sunt foarte optimişti în abordarea competiţiei din Portugalia” ne-a declarat prof. Victor Şutac de la Colegiul Naţional „Petru Rareş”.

Print Friendly, PDF & Email

Comentariile sunt închise.

Crainou.ro nu este responsabil juridic pentru continutul textelor postate cu titlul de comentariu. Responsabilitatea pentru continutul comentariilor revine, in exclusivitate, autorilor. Comentariile nesemnate (sau neinsotite de o adresa de e-mail valida!), comentariile injurioase, calomnioase, ilegale (antisemite, xenofobe, rasiste etc.) sau fara legatura cu subiectul nu vor fi publicate!

Sumarul ediţiei: