Sediul municipalității sucevene ar putea fi reabilitat cu bani elvețieni, a anunțat ieri, într-o conferință de presă, primarul Ion Lungu. Edilul-șef spune că imobilul preluat în anii ’90 de la Banca Agricolă nu a fost din start prevăzut cu sistem de protecție termică, în prezent prin el „bătând vântul”. Fondurile ar urma să fie atrase printr-un parteneriat româno-elvețian pe Măsura 2 – „Mediu și infrastructură”, dintr-un program european cu mai multe componente. „Am vrut să facem reabilitarea termică a clădirilor din centrul municipiului, mai exact de pe strada Nicolae Bălcescu, unde este reabilitat și pietonalul din zonă, însă, din păcate, fondurile nu pot fi accesate decât pentru clădiri publice. În aceste condiții, probabil vom depune un proiect pentru reabilitarea termică a Primăriei Suceava. Este un lucru foarte important, având în vedere că există mari consumuri de energie și pierderi de căldură. După cum se știe, Primăria funcționează în fostul sediu al Băncii Agricole din anii ’90, există foarte multe ferestre de aluminiu cu garnituri uzate, la ora actuală prin clădire bătând vântul”, evidențiază ocupatul fotoliului din Areni, accentuând că este vorba despre o clădire reprezentativă din municipiu și care merită renovată. Edilul-șef a fost zilele trecute în Capitală, unde a intrat în posesia „Ghidului solicitantului” care, pe lângă reabilitarea termică a imobilelor, mai prevede posibilitatea finanțării de proiecte pentru termoficare și furnizare de energie, iluminat public, transport public și planificare urbană. „Ne-am gândit și la un proiect de reabilitare a iluminatului public în cartierele orașului, în afara celui deja în derulare de pe artera principală, precum și la unul pentru dotarea cu mijloace de transport electrice”, subliniază primarul Ion Lungu. Suma pusă la bătaie la nivel național de partea elvețiană este de circa 40 de milioane de franci elvețieni, urmând a fi finanțate maxim 10 proiecte din câte o regiune din România. Elvețienii vor asigura 85% din finanțare, partea suceveană urmând a veni cu diferența de 15%. Proiectele pot fi înaintate până pe 30 septembrie, în Moldova județul Suceava urmând a concura, până acum, cu Iași, Vaslui și Bacău.
➢ Imobilul preluat în anii ’90 de la Banca Agricolă nu a fost din start prevăzut cu sistem de protecție termică, în prezent prin sediul executivului „bătând vântul”
Crainou.ro nu este responsabil juridic pentru continutul textelor postate cu titlul de comentariu. Responsabilitatea pentru continutul comentariilor revine, in exclusivitate, autorilor. Comentariile nesemnate (sau neinsotite de o adresa de e-mail valida!), comentariile injurioase, calomnioase, ilegale (antisemite, xenofobe, rasiste etc.) sau fara legatura cu subiectul nu vor fi publicate!
























Comentarii