Început bun de an pentru Iuliana Chelaru

Atleții suceveni au cucerit patru medalii la Cupa Bistriței, competiție ce s-a desfășurat în weekendul trecut la Bacău.

Iuliana CHELARU

Performera delegației sucevene a fost Iuliana Chelaru, atleta de la LPS Suceava, pregătită de antrenorul emerit Toader Flămând, reușind să câștige medalia de argint în proba de 800 de metri și bronzul în cursa de 400 de metri. “Rezultatul obținut de Iuliana în proba de 800 de metri a fost foarte aproape de cea mai bună performanță a ei. Sportiva noastră a trecut linia de sosire după campioana mondială Mirela Lavric, lucru încurajator pentru competițiile ce vor urma”, a declarat profesorul Toader Flămând. La masculin s-a remarcat Alexandru Lucanu de la CSȘ Gura Humorului care a ocupat locul III în cursa de 200 de metri, în timp ce ștafeta Colegiului Militar “Ștefan cel Mare” din Câmpulung Moldovenesc, formată din sportivii Ionuț Varna, Cosmin Tănase, Daniel Grosu și Dragoș Drelciuc a cucerit medalia de bronz în cursa de 4 × 200 de metri. Delegația suceveană prezentă la cea de-a 24-a ediție a Cupei Bistriței la atletism a numărat 46 de sportivi de la Colegiul Militar Câmpulung Moldovenesc, Colegiul Național “Nicu Gane” Fălticeni, CSȘ Gura Humorului și LPS Suceava.