„TTT – Traditional Travelling Tales”

Școala Panaci, gazda celei de-a treia întâlniri

În perioada 4-8 octombrie 2010, Școala cu Clasele I-VIII Panaci a găzduit cea de-a treia reuniune a proiectului multilateral cu titlul „TTT – Traditional Travelling Tales”, derulat în cadrul Programului de Învățare pe Tot Parcursul Vieții, componenta Comenius și finanțat de Comisia Europeană.
 

La întâlnire au participat reprezentanți de la cele cinci instituții partenere, din patru țări: Direzione Didattica Statale 1° Circolo Di Selargius (Sardinia) – Italia, Bush Hill Park Primary School și St James’C of E Primary School – Anglia, Colegio Católico Concertado San Vicente Ferrer – Spania, Gökçeler Ýlköðretim Okulu – Turcia și, nu în cele din urmă, Școala cu Clasele I-VIII Panaci. Întâlnirea a avut ca scop cunoașterea de către parteneri a sistemului de învățământ din școala noastră, a metodelor de predare-învățare și a managementului școlar practicate aici, precum și a unor aspecte ale culturii și istoriei. În cadrul întâlnirii s-a realizat un program de activități, suficient de dens astfel încât oaspeții să rămână cu acea imagine din care să reiasă spiritul pur românesc, sub toate aspectele lui pozitive. Astfel, am prezentat școli și grădinițe de pe întreaga rază a comunei, care i-au întâmpinat cu activități și programe artistice deosebite. De asemenea, au avut prilejul să vadă cum se desfășoară orele de curs, asistând alături de elevii noștri, în funcție de anul de studiu, la diferite lecții. Vizitând școala au putut remarca faptul că există materiale didactice diverse și suficiente, despre care le-am explicat că sunt realizate în mare parte de cadrele didactice, au văzut terenul de sport, spațiile verzi îngrijite de copii, am lucrat împreună la postarea de materiale în rețeaua E-twinning într-o sală dotată cu calculatoare conectate la rețeaua de internet care are și rolul de Club european, au avut plăcerea să participe și la atelierele de lucru organizate de cadre didactice și elevi, având tematici diferite (pictură, tradiții, machete, gastronomie). Le-am prezentat, de asemenea, lucrările elevilor realizate pe parcursul derulării primu-lui an de proiect, întâmpinându-i chiar din prima zi cu spații decorate cu scene din diferite povești românești sau aparținătoare culturii țărilor partenere. În anumite zile le-am oferit posibilitatea de a se întâlni cu reprezentanții comunității mergând în vizită la biserică, bibliotecă, primărie, de asemenea au cunoscut părinți ai elevilor, primind informații despre implicarea acestora în buna desfășurare a activităților școlii și în susținerea proiectelor acesteia. Pe parcursul perioadei vizitei, împreună cu partenerii am proiectat activitățile care urmează a fi desfășurate în următoarea etapă a proiectului și am stabilit programul vizitelor următoare. Cu fiecare întâlnire de proiect ne dăm seama că suntem diferiți și totuși gândim la fel, avem aceleași sentimente și suntem mânați de aceeași dorință de a face tot posibilul ca proiectul să ofere cea mai bună soluție pentru a fi mai uniți și pentru a cunoaște oameni și popoare, ceea ce particularizează și specificul cultural al fiecăruia. În concluzie, cea de-a treia întâlnire a membrilor echipelor de proiect din Panaci-România a fost un succes, oferind oportunități de comunicare și de intercunoaștere, precum și de îmbogățire și dezvoltare a experienței profesionale. (Dir. prof. MIRELA VERDEȘESCU-BUZILĂ, prof. drd. SANDU VERDEȘESCU-BUZILĂ, Școala cu Clasele I-VIII Panaci)

Print Friendly, PDF & Email

Comentariile sunt închise.

Crainou.ro nu este responsabil juridic pentru continutul textelor postate cu titlul de comentariu. Responsabilitatea pentru continutul comentariilor revine, in exclusivitate, autorilor. Comentariile nesemnate (sau neinsotite de o adresa de e-mail valida!), comentariile injurioase, calomnioase, ilegale (antisemite, xenofobe, rasiste etc.) sau fara legatura cu subiectul nu vor fi publicate!

Sumarul ediţiei: